Kijowski przypomniał, że KOD apelował do prezydenta, aby przed podpisaniem nowelizacji skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. - Miałem nadzieję, że jednak uda się wywołać  taką pogłębioną refleksję nad Trybunałem i jego rolą - powiedział. 

 

Jak zaznaczył, KOD przygotował własny projekt ustawy o TK, który zamierza złożyć w Sejmie jako projekt obywatelski. Kijowski podkreślił, że projekt został zmodyfikowany po uchwaleniu nowelizacji ustawy o TK i dzięki temu odnosi się do obowiązującego obecnie stanu prawnego. Dodał, że inicjatywa jest obywatelska, ale nie wyklucza współpracy z którymś z klubów parlamentarnych.

 

- Dzisiejszy podpis prezydenta nie zmienił treści propozycji Komitetu - podkreślił Kijowski. Jak powiedział "jest to główne działanie, które zainicjowaliśmy i będzie to nasza podstawowa odpowiedź".

 

Dodał też, że KOD "będzie chciał wyrazić  swoje niezadowolenie" z faktu podpisania przez prezydenta nowelizacji, jednak nie sprecyzował, w jaki sposób. Zaznaczył, że "prawdopodobnie będzie to inna forma wyrazu niż poprzednie".

 

Według Kijowskiego, prezydent podpisując nowelizację w poniedziałek, zrobił to "w okresie rozluźnienia, więc marketingowo to był bardzo dobry moment, by wykonać taki ruch".