Zakaz dotyczy leżacego na północy fińskiego regionu Laponia. Większość imigrantów dostawała się na rowerach do Finlandii przez przejścia graniczne w miejscowościach Salla i Raja-Jooseppi.


 - Zakaz wprowadzono w związku z tym, że przemieszczanie się rowerem w zimie po nieznajomym terenie stwarza zagrożenie dla rowerzystów i innych uczestników ruchu drogowego – powiedział szef lapońskiej straży granicznej Tommi Tiilikainen.

 

Już w połowie listopada fińska telewizja Yle - powołując się na przedstawicieli miejscowej straży granicznej - informowała, że Finlandia chce zabronić przekraczania granicy z Rosją na rowerach. Pogranicznicy byli zaniepokojoni popularnością  tzw. szlaku „arktycznego" lub "murmańskiego” wśród migrantów z Bliskiego Wschodu, prowadzącego przez Moskwę, Murmański do Finlandii lub Norwegii.

 

Według szacunków władz, w tym roku do Finlandii dotarło 27 tys. uchodźców. większość z nich rowerem.

 

Drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia granicę w miejscowości Salla przekroczył samochód osobowy z rosyjską rejestracją. Pięć z sześciu jadących nim osób ubiega się o azyl w Finlandii. Rosjanin, który nie złożył wniosku o azyl podejrzewany jest o organizację przerzutów nielegalnych imigrantów przez granicę.

 

finlandtimes.fi, belsat.eu/pl