Włączenia do porządku obrad szczytu tematu bezpieczeństwa energetycznego chciała Grupa Wyszehradzka zaniepokojona rosyjskimi planami podwojenia przepustowości gazociągu Nord Stream.

 

Sceptyczna w sprawie Nord Stream 2 jest nie tylko Europa Środkowa i Wschodnia, ale także Włochy, które uważają, że projekt ten nie jest zgodny z polityką unijnych sankcji wobec Rosji. Według mediów, Włosi byli rozczarowani upadkiem projektu gazociągu South Stream, który miał dostarczać rosyjski gaz do UE z pominięciem Ukrainy. Dlatego uważają, że gazociąg z Rosji do Niemiec powinien być traktowany tak samo surowo jak South Stream.

 

Negocjacje Wielka Brytania - Unia Europejska istotne także dla Polski

 

W czwartek szefowie państw i rządów "28" rozmawiali o brytyjskich propozycjach reform Unii Europejskiej, a także propozycji utworzenia europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej.

 

- Jeśli chodzi o warunki, które Unii Europejskiej dyktuje brytyjski premier, to nowym polskim władzom część żądań Davida Camerona jak najbardziej się podoba. Zwłaszcza te mówiące o tym, by lepiej zadbać o interesy państw spoza strefy euro, czyli tych, które nie posiadają wspólnej waluty – relacjonuje korespondentka Polsat News w Brukseli, Dorota Bawołek.

 

Bawołek podkreśliła, że wśród pomysłów Camerona, które popiera polski rząd, znajduje się również "ograniczenie unijnych przepisów oraz regulacji i przyznanie większej ilości praw parlamentom narodowym". -  To one w przyszłości miałyby decydować o wielu sprawach poprzez tworzenie grup parlamentów narodowych – zaznaczyła.

 

Decyzja o unijnej straży granicznej w połowie 2016 r.

 

- Drugim ważnym omawianym w czwartek tematem szczytu był kryzys migracyjny. - Tutaj pojawiło się kilka nowych pomysłów, w tym m.in., aby przekształcić obecną agencję Frontex w unijną agencję ds. straży granicznej. W przyszłości miałaby się ona zajmować tym, że jeśli któreś z państw nie radziłoby sobie z ochroną swojej granicy - która jest jednocześnie granicą zewnętrzną UE - to ta agencja mogłaby wysłać tam swoich własnych funkcjonariuszy – poinformowała korespondentka Polsat News.

 

- Państwa, których granice są granicami zewnętrznymi, czyli takie jak Polska, Hiszpania, czy Portugalia nie są do końca zadowolone z tego pomysłu, bo mógłby on naruszać ich suwerenność. Konkretne decyzje w tej sprawie mają zapaść do końca czerwca 2016 roku – dodała Bawołek.

 

Polsat News