Kukiz'15 chce zmian w konstytucji dotyczących TK

Polska
Kukiz'15 chce zmian w konstytucji dotyczących TK
PAP/Marcin Obara

Klub Kukiz'15 złoży w czwartek do marszałka Sejmu projekt zmian w konstytucji dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - poinformował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Projekt zakłada wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów posłów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności ustawy o TK z konstytucją przez Sąd Najwyższy.

O projekcie zmian w konstytucji dotyczących TK na spotkaniu zainicjowanym przez Kukiz'15 rozmawiali dziś przedstawiciele wszystkich partii parlamentarnych. W spotkaniu udział wzięli: szef klubu PiS Ryszard Terlecki, Borys Budka (PO), Michał Stasiński (Nowoczesna), Piotr Zgorzelski (PSL) oraz liderzy Kukiz'15.

 

- Jesteśmy na dobrej drodze, która oprócz rozwiązania kryzysu wokół TK, doprowadzi w najbliższej przyszłości do prac nad zmianą konstytucji - mówił Paweł Kukiz po spotkaniu. - Otrzymaliśmy deklarację zainteresowania pracami nad zmianą konstytucji. W Sejmie jest nasz wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji do spraw zmian w konstytucji, mam nadzieję, że zostanie on zaakceptowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - uzupełniał Tyszka, dodając, że projekt trafi do marszałka sejmu jeszcze dziś.

 

PiS obiecuje poparcie

 

 - Mamy deklarację PiS, że poprze nasz projekt zmian w konstytucji, natomiast czekamy na odpowiedź pozostałych klubów. Liczymy na to, że wszystkie kluby podpiszą się pod tym, żeby procedować projekt zmian w konstytucji - dadaje Tyszka.

 

Projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

 

Kukiz'15 wstrzyma się od głosowania ws. nowelizacji PiS ustawy o TK

 

Partia Kukiza zapowiedziała, że wstrzyma się od głosu podczas głosowania nad nowelizacją ustawy o TK autorstwa PiS.

 

- Nasz klub ocenia ten projekt negatywnie. Doprowadzi on do zatrzymania procedowania skarg konstytucyjnych przed TK. Jedyną dobrą zmianą zaproponowaną przez wnioskodawców jest propozycja przeniesienia siedziby TK z Warszawy do innego miasta, do Polski wschodniej - powiedział Tomasz Rzymkowski.

 

PAP

pen/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze