Wojciech Jasiński nowym prezesem PKN Orlen

Biznes
Wojciech Jasiński nowym prezesem PKN Orlen
PAP/Andrzej Hrechorowicz

Rada Nadzorcza spółki wybrała Wojciecha Jasińskiego na szefa zarządu firmy. Dotychczasowy prezes - Jacek Krawiec został odwołany z pełnionej funkcji.

Wojciech Jasiński we wtorek złożył mandat posła, przestał także kierować sejmową komisją finansów publicznych.

Jacek Krawiec był prezesem PKN Orlen od września 2008 r. Wcześniej, od czerwca 2008 r., pełnił funkcję wiceprezesa PKN Orlen.


Wojciech Jasiński ma 67 lat. Z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1976-82 był członkiem PZPR. Pracował m.in. w płockim oddziale NBP i w Spółdzielni Transportu Wiejskiego. W latach 1986-89 przebywał w USA.

W latach 1992-94 pracował w Najwyższej Izby Kontroli, gdy jej prezesem był Lech Kaczyński, a po objęciu przez niego stanowiska ministra sprawiedliwości był podsekretarzem stanu w tym resorcie.

 

Natomiast w gabinetach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego był ministrem skarbu (2006-07). Jako szef tego resortu opowiadał się m.in. za prywatyzacją spółek poprzez giełdę oraz przeciwko sprzedaży GPW inwestorowi branżowemu.

 

Wociech Jasiński jest posłem PiS od 2001 r. - w obecnej kadencji Sejmu przewodniczył komisji gospodarki. Od wielu lat jest prezesem płocko-ciechanowskiego zarządu okręgowego PiS, a także członkiem Komitetu Politycznego tej partii.

 

Odchodzący prezes Jacek Krawiec w wydanym oświadczeniu stwierdził m.in. że "koncern ma dzisiaj silne fundamenty finansowe, posiada rating inwestycyjny, a poszukując innowacyjnych rozwiązań we współpracy z licznymi ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce i zagranicą przygotowuje się do wyzwań jakie niesie przyszłość".

 

"Życzę mojemu następcy, by rok 2016 i następne lata obfitowały w kolejne sukcesy ORLENU  -  najcenniejszej polskiej marki" - dodał.

 

PKN Orlen jest w czołówce największych przedsiębiorstw w Polsce. W 2014 roku przychody spółki ze sprzedaży wyniosły prawie 77 mld zł, zanotowało ona stratę netto 4,67 mld zł, w 2013 roku miała 618 mln zł zysku.

 

PAP

 

ptw

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze