Polski ambasador nawiązał kontakt z polskim ministerstwem kultury oraz z władzami Kościoła Greckokatolickiego w Polsce i na Ukrainie. Po załatwieniu wszystkich formalności w niedzielę rano specjalnie chroniony konwój z obrazem wyruszył w stronę Watykanu. Obraz przywieziono w poniedziałek po południu.

 

Ikona "Brama Miłosierdzia" pojawi się na Placu św. Piotra podczas uroczystego otwarcia Roku Miłosierdzia. Poprosił o to Ojciec Święty Franciszek. O słynącej cudami jarosławskiej ikonie dowiedział się on od kaznodziei Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessy, który kopię ikony otrzymał na zakończenie rekolekcji dla biskupów greckokatolickich i rzymskokatolickich głoszonych na Ukrainie.

 

"Brama Miłosierdzia" przedstawia Matkę Bożą trzymającą Jezusa. Widnieje nad nią napis "Myłoserdia Dwery otwery nam" co oznacza: "Drzwi miłosierdzia otwórz nam". Ikona powstała najprawdopodobniej około 1640 r. i niemal od razu zasłynęła łaskami, o czym świadczyły liczne wota. Ikona została przeniesiona do nowej cerkwi Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu 17 sierpnia 1747 r. Sława ikony dotarła również do Rzymu, gdzie kolejni papieże nadawali modlącym się przed tą ikoną przywileje odpustów (Klemens XII, Klemens XIV, Pius VI).

 

 

 

episkopat.pl