Papież Franciszek poprosił o ikonę z Polski

Świat
Papież Franciszek poprosił o ikonę z Polski
Episkopat.pl/Fot_ks_Bogdan_Stepan

Na specjalną prośbę papieża Franciszka greckokatolicka ikona z Polski "Brama Miłosierdzia" będzie wystawiona na otwarciu Roku Miłosierdzia 8 grudnia w Watykanie. Czasu na przetransportowanie jej było bardzo niewiele, ale szybko udało się uzyskać wszystkie formalne pozwolenia i w poniedziałek siedemnastowieczny obraz znalazł się we Włoszech.

Polski ambasador nawiązał kontakt z polskim ministerstwem kultury oraz z władzami Kościoła Greckokatolickiego w Polsce i na Ukrainie. Po załatwieniu wszystkich formalności w niedzielę rano specjalnie chroniony konwój z obrazem wyruszył w stronę Watykanu. Obraz przywieziono w poniedziałek po południu.

 

Ikona "Brama Miłosierdzia" pojawi się na Placu św. Piotra podczas uroczystego otwarcia Roku Miłosierdzia. Poprosił o to Ojciec Święty Franciszek. O słynącej cudami jarosławskiej ikonie dowiedział się on od kaznodziei Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessy, który kopię ikony otrzymał na zakończenie rekolekcji dla biskupów greckokatolickich i rzymskokatolickich głoszonych na Ukrainie.

 

"Brama Miłosierdzia" przedstawia Matkę Bożą trzymającą Jezusa. Widnieje nad nią napis "Myłoserdia Dwery otwery nam" co oznacza: "Drzwi miłosierdzia otwórz nam". Ikona powstała najprawdopodobniej około 1640 r. i niemal od razu zasłynęła łaskami, o czym świadczyły liczne wota. Ikona została przeniesiona do nowej cerkwi Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu 17 sierpnia 1747 r. Sława ikony dotarła również do Rzymu, gdzie kolejni papieże nadawali modlącym się przed tą ikoną przywileje odpustów (Klemens XII, Klemens XIV, Pius VI).

 

 

 

episkopat.pl

po

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze