Polski ambasador nawiązał kontakt z polskim ministerstwem kultury oraz z władzami Kościoła Greckokatolickiego w Polsce i na Ukrainie. Po załatwieniu wszystkich formalności w niedzielę rano specjalnie chroniony konwój z obrazem wyruszył w stronę Watykanu. Obraz przywieziono w poniedziałek po południu.

 

Ikona "Brama Miłosierdzia" pojawi się na Placu św. Piotra podczas uroczystego otwarcia Roku Miłosierdzia. Poprosił o to Ojciec Święty Franciszek. O słynącej cudami jarosławskiej ikonie dowiedział się on od kaznodziei Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessy, który kopię ikony otrzymał na zakończenie rekolekcji dla biskupów greckokatolickich i rzymskokatolickich głoszonych na Ukrainie.

 

"Brama Miłosierdzia" przedstawia Matkę Bożą trzymającą Jezusa. Widnieje nad nią napis "Myłoserdia Dwery otwery nam" co oznacza: "Drzwi miłosierdzia otwórz nam". Ikona powstała najprawdopodobniej około 1640 r. i niemal od razu zasłynęła łaskami, o czym świadczyły liczne wota. Ikona została przeniesiona do nowej cerkwi Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu 17 sierpnia 1747 r. Sława ikony dotarła również do Rzymu, gdzie kolejni papieże nadawali modlącym się przed tą ikoną przywileje odpustów (Klemens XII, Klemens XIV, Pius VI).

 

 

 

episkopat.pl

Podziel się:
Skomentuj: