Zdjęcia zostały wykonane w lipcu, kiedy sonda przelatywała w pobliżu Plutona. Mają rozdzielczość ok. 76-85 metrów na piksel - chwali się NASA. Oznacza to, że fotografie, które pokazano w sieci, są znacznie pomniejszone, a amerykańska agencja kosmiczna dysponuje niezwykle szczegółowymi materiałami.

 

- Te nowe zdjęcia to zapierające dech w piersiach okno na geologię Plutona - powiedział Alan Stern odpowiedzialny za misję sondy New Horizons.

 

- Nie mieliśmy nic o zbliżonej jakości przez dekady lotów w stronę Wenus czy Marsa, na Plutonie już się udało. Jesteśmy tam na dole, pomiędzy kraterami, górami i polami lodu. Mniej niż pięć miesięcy po przelocie! Rzeczy, które możemy udowodnić dzięki tym zdjęciom, są zwyczajnie niewiarygodne - dodał.

 

Surowy, piękny świat

 

Nowe zdjęcia potwierdziły poprzednie informacje o ukształtowaniu terenu na karłowatej planecie. Charakterystycznym punktem planety jest olbrzymie lodowe pole, nazwane Sputnik Planum. Otaczają je wysokie pasma górskie. Co ciekawe, góry są zbudowane z lodu. Geologia Plutona zaskoczyła naukowców - świadczy o dawnej aktywności w jądrze ciała niebieskiego. Spodziewano się, że Pluton będzie martwym światem.

 

Przesłanie wszystkich danych zajmie New Horizons rok. Sonda porusza się teraz w kierunku Pasa Kuipera. To obszar Układu Słonecznego przypominający pas planetoid, ale znacznie większy i cięższy.

 

Tutaj można oglądać nowe zdjęcia

 

 

nasa.gov, mashable.com