Marszałek Sejmu: decyzje Trybunału wywołują niesmak

Polska
Marszałek Sejmu: decyzje Trybunału wywołują niesmak
Polsat News

Potrzebna jest nowa ustawa o TK, która wyłoni Trybunał, który będzie stał na straży porządku prawnego w Polsce - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS) po orzeczeniu ws. zgodności z konstytucją czerwcowej ustawy o TK. Jego zdaniem, decyzje Trybunału wywołują niesmak.

- Decyzje Trybunału Konstytucyjnego z trzech względów wywołują niesmak i zniechęcenie do tej instytucji, przypuszczam, że tak jak u większości Polaków - powiedział Kuchciński w czwartek dziennikarzom w Sejmie.

 

- Po pierwsze, Trybunał potwierdził, że została złamana konstytucja i przez wiele miesięcy TK to przyjmował, nie reagował. Wielu będzie uważało, że to jest kompromitacja Trybunału – stwierdził marszałek Sejmu.

 

- Po drugie, wybór pięciu sędziów TK, który został dokonany w środę przez Sejm, nie dotyczy tej (czwartkowej - red.) decyzji TK, bo to jest decyzja dotycząca historii. Po trzecie, widać wyraźnie, że potrzebna jest całkiem nowa ustawa (o TK - red.), jak najszybciej opracowana, która wyłoni TK, który będzie rzeczywiście stał na straży porządku prawnego w Polsce - ocenił Kuchciński.

 

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek ws. ustawy, na podstawie której Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów Trybunału. Pięcioosobowemu składowi sędziowskiemu przewodniczyła Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, która ogłosiła orzeczenie.

 

Sędziowie orzekli jednogłośnie, że ustawa o TK jest niekonstytucyjna w zakresie, w jakim umożliwiła Sejmowi wybór w październiku dwóch sędziów Trybunału w miejsce tych, których kadencja mija w grudniu. Konstytucyjny jest z kolei przepis ustawy o TK w zakresie, który umożliwił Sejmowi wybór w październiku trzech sędziów TK w miejsce tych, których kadencja minęła w listopadzie.

 

TK nie uznał sprzeczności z konstytucją przepisów m.in. o braku ustawowego określenia długości kadencji prezesa i wiceprezesa TK; wskazywaniu prezydentowi tylko dwóch kandydatów na te funkcje przez Zgromadzenie Ogólne TK; braku odpowiedniego vacatio legis; możliwości umarzania przez TK spraw, w których nie występuje "istotne zagadnienie prawne". Część sprawy Trybunał umorzył.

 

PAP

luq

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze