Decyzja o liczbie finalistów turnieju, w przeciwieństwie do wielu innych punktów, nie wymaga przegłosowania na nadzwyczajnym kongresie FIFA (26 lutego), podczas którego zostanie wybrany następca zawieszonego obecnie prezydenta Josepha Blattera.

 

Procedura wyboru gospodarza mistrzostw w 2026 roku została wstrzymana w czerwcu w związku z wybuchem afery korupcyjnej w Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej FIFA. Gotowość do ich zorganizowania zgłosiły Kanada, Meksyk, Kolumbia i Stany Zjednoczone.

 

Sztorm we władzach światowego futbolu

 

Wniosek Komitetu Wykonawczego o powiększenie mundialu jest częścią szerokiego projektu reform, omawianych przez FIFA w czasie, gdy światowa federacja zmaga się z aferą korupcyjną.

 

W czwartek zostali zatrzymani m.in. dwaj prominentni działacze tej organizacji - poinformował szwajcarski wymiar sprawiedliwości. Według amerykańskich i niemieckich mediów, są nimi wiceprezydenci FIFA - szef Południowoamerykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CONMEBOL) Paragwajczyk Juan Angel Napout oraz sprawujący obecnie funkcję przewodniczącego Piłkarskiej Konfederacji Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (CONCACAF) Honduranin Alfredo Hawit Banegas. Szwajcarskie Federalne Biuro Sprawiedliwości (FOJ) podało, że pozostaną oni w areszcie do czasu ich ekstradycji.

 

PAP