Do tej pory największe porywy wiatru odnotowano w regionach zachodnich, północnych i centralnych, a także w strefie przechodzenia burz. Jak wynika z danych telemetrycznych IMGW, o godzinie 9:30 w Darłowie poryw wiatru osiągnął 100 km/godz., o 10:00 w Ustce wiało do 90 km/godz., o 9:20 na Rozewiu wiatr osiągał 88 km/godz. W górach wiatr ma siłę huraganu. Na Kasprowym Wierchu teraz osiąga on 133 km/godz., a na Śnieżce 105 km/godz.

 

Sztorm na Bałtyku sprawił, że część promów płynących ze Świnoujścia do Szwecji musiała pozostać w porcie. Z 10 jednostek, które w ciągu ostatnich kilkunastu godzin miały wypłynąć, port zdecydowały się opuściły tylko cztery. W Świnoujściu na drodze do przeprawy utworzył się korek, w którym utknęło ponad 350 ciężarówek. Szybko zapełniły się też parkingi i miejsca postojowe.

 

Konieczna szczególna ostrożność

 

Mimo słabszego wiatru w pozostałej części Polski zaleca się zachować szczególną ostrożność. Przed wichurą należy właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe, doniczki i inne przedmioty znajdujące się na balkonach lub przed domem, a którego mogłyby zostać porwane przez silny podmuch wiatru i stanowić zagrożenie dla ludzi. Powinno unikać się wychodzenia z domu, jeśli porywy wiatru przekraczają 70 kilometrów na godzinę. Unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi. Jeśli to możliwe podróż samochodem lepiej przełożyć do czasu poprawy pogody.

 

We wtorek - nieco spokojniej

 

IMGW informuje, że we wtorek będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami przelotne opady deszczu, na północnym wschodzie Polski deszczu ze śniegiem, a w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Na północnym wschodzie lokalnie możliwa burza. Temperatura maksymalna od 3 st. C na północnym wschodzie do około 5 st. C w centrum i do 8 st. C na południowym zachodzie. Wiatr z kierunków zachodnich, umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/godz., na wybrzeżu dość silny i silny (30 km/godz. do 45 km/godz.), w porywach do 80 km/godz., po południu słabnący. Wysoko w górach początkowo porywy wiatru do 120 km/godz.


IMGW, Twojapogoda.pl, fot. Flickr/Oliver Clarke/CC BY 2.0