Plan UE i Turcji: problem migrantów będzie rozwiązany poza granicami Unii. Szydło: podział uchodźców między kraje - na następnym szczycie

Świat
Plan UE i Turcji: problem migrantów będzie rozwiązany poza granicami Unii. Szydło: podział uchodźców między kraje - na następnym szczycie
PAP

UE i Turcja przyjęły plan działań, którego celem jest zahamowanie fali migracji do Europy - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Unia obiecała Turcji m.in. zniesienie wiz i przekazanie 3 mld euro na pomoc dla ponad 2 milionów uchodźców z Syrii, którzy schronili się w Turcji. Komisja Europejska ma do 15 grudnia zaproponować plan przesiedlenia przebywających w Turcji uchodźców.

Uzgodniono też, że proces negocjacji o przystąpieniu Turcji do Unii zostanie ożywiony. - Chcemy nadać energii procesowi akcesyjnemu - powiedział Tusk w niedzielę na konferencji prasowej.

 

Przywódcy 28 państw unijnych podkreślali, że ocieplając kontakty z Ankarą, nie zamierzają zapominać o prawach człowieka.

 

Szydło: podział uchodźców wg zasady solidarności i sprawiedliwości

  

- Szczyt w Brukseli zakończył się dobrą konkluzją, przyjętą przez wszystkich przywódców państw europejskich. Problem migrantów w Europie ma zostać rozwiązany poza granicami UE - powiedziała na konferencji po szczycie premier Beata Szydło.

  

Jak zaznaczyła, polski rząd współuczestniczył w przygotowaniu konkluzji, która została przyjęta przez wszystkich przywódców państw europejskich.

 

- Konkluzja jest zbieżna z tym, o czym mówiliśmy od początku problemów związanych z migrantami w Europie. Podjęliśmy stanowisko, które po pierwsze zaprasza do aktywnej współpracy Unii Europejskiej i Turcji - powiedziała. Zaznaczyła, że decyzja o podziale tych środków będzie dyskutowana na następnym szczycie. - W swoim wystąpieniu podkreśliłam, że musi być tu zasada solidarności i sprawiedliwości - powiedziała. 

 

 

"Turcja w Unii to dobry krok"

 

- To było historyczne spotkanie - skomentował premier Turcji Ahmet Davutoglu. - Cieszę się szczególnie, z tego, że wszyscy w Unii zgodzili się, że członkostwo Turcji w Unii byłoby zaletą - powiedział. - Turcja wypełni wszystkie obietnice zawarte we wspólnym planie działania - zapowiedział Davutoglu. Dodał, że dzięki temu napływ migrantów do Europy zostanie uregulowany. - Jeśli plan zostanie wdrożony, to zmniejszy się presja zarówno na Turcję, jak i na Unię - ocenił.

  

Według Davutoglu, 3 mld euro, które obiecała przekazać Unia, będzie przeznaczone na pomoc dla syryjskich uchodźców, którzy schronili się w Turcji. Zastrzegł jednak, że rozwiązanie kryzysu migracyjnego zależy przede wszystkim od sytuacji w ogarniętej wojną domową Syrii. - Tutaj nie mamy żadnych gwarancji. Jeśli kontynuowane będą bombardowania wymierzone w ludność cywilną, terror Państwa Islamskiego, nikt nie wie, jaka będzie przyszłość ofiar tej tragedii w Syrii  - powiedział.

  

Będzie plan przesiedleń uchodźców

  

- Komisja Europejska zaproponuje do 15 grudnia plan przesiedlenia uchodźców, którzy schronili się w Turcji - poinformował w niedzielę szef KE Jean-Claude Juncker. Udział w tym planie ma być dobrowolny.

  

Według Junckera, w niedzielę z niemieckiej inicjatywy odbyło się spotkanie ośmiu krajów UE oraz Komisji na temat możliwości przesiedlenia uchodźców, przebywających obecnie w Turcji. - Komisja popiera tę inicjatywę. Do 15 grudnia przedstawimy propozycje na temat jej realizacji - powiedział Juncker na konferencji prasowej po szczycie w Brukseli. Dodał, że ten program przesiedleń uchodźców powinien odciążyć Turcję, która przyjęła około 2,5 mln uciekinierów z Syrii.

  

Premier: zostałam dobrze przyjęta w Brukseli

 

Udział premier Beaty Szydło w dzisiejszym szczycie UE-Turcja w Brukseli był jej pierwszą wizytą zagraniczną i okazją do rozmów z wieloma przywódcami europejskimi m.in. kanclerz Angelą Merkel i Donaldem Tuskiem. Jak sama mówiła, została przyjęta bardzo miło.

 

- Bardzo miłe przyjęcie, bardzo dobra rozmowa, konstruktywna. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie się bardzo dobrze układała. Z wieloma kolegami umówiliśmy się na spotkanie - powiedziała dziennikarzom w Brukseli Szydło.

 

Premier nie chciała zdradzić szczegółów rozmowy z kanclerz Niemiec, ograniczając się do stwierdzenia, że dotyczyła ona współpracy. - Bardzo sympatyczna rozmowa. Pani kanclerz po raz kolejny złożyła mi gratulacje - mówiła.

  

Szydło podkreślała, że na marginesie szczytu miała okazję przeprowadzić też bardzo wiele innych rozmów z szefami państw i rządów krajów UE. - Jest wiele spraw, które wielu przywódców państw europejskich chce z nami realizować, podnosić, więc mam nadzieję, że te spotkania z przywódcami będą bardzo aktywne i będziemy mogli wszystkie te założenia, które są dla nas istotne realizować - powiedziała.

  

PAP

fot.PAP/Radek Pietruszka, video: Polsat News

pen/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze