Stary Browar to jeden z najbardziej znanych poznańskich obiektów, który co roku odwiedza niemal 10 mln osób. Ma 47 tys. metrów kwadratowych powierzchni handlowej z restauracjami, salami kinowymi, kawiarniami, centrum medycznym, galerią i 220 sklepami. Powierzchnia biurowa wynosi 4,7 tys. metrów kwadratowych. Częścią kompleksu jest też galeria sztuki, zabytkowy park i pięciogwiazdkowy hotel. Stary Browar był oddawany do użytku w latach 2003 (pierwsza część) i 2007 (druga część). W sumie koszt jego budowy ocenia się na około 130 milionów euro.

 

Gdy w 2011 roku pojawiły się informacje o możliwości sprzedaży obiektu, media informowały, że w grę wchodzą kwoty od 200 mln euro. UOKiK wyraził wówczas zgodę na sprzedaż Starego Browaru spółce Hedan, ale do transakcji nie doszło. I tym razem obie strony musiały uzyskać zgodę UOKiK, ponieważ transakcja spełnia kryteria koncentracji:  łączny obrót w Polsce obu stron - sprzedającego i nabywcy - w poprzednim roku przekroczył 50 mln euro.

 

- Mimo zmiany właściciela nadal będziemy pracować według standardów, których się tutaj nauczyliśmy. Bez zmian pozostaje także zespół, podobnie profil naszej działalności. Ze Starego Browaru nie znikną także dzieła sztuki - powiedziała rzeczniczka Starego Browaru Barbara Banat.

 

"Połową każdego biznesu jest sztuka"

 

Centrum biznesu i sztuki od momentu powstania realizowało stworzoną przez Grażynę Kulczyk ideę 50/50, która opiera się na twierdzeniu, że połową każdego biznesu jest sztuka. Druga część, to natomiast specyfika realizowanego przedsięwzięcia.

 

- W Starym Browarze stworzyliśmy jedno z najbardziej niezwykłych centrów handlu w tej części Europy. Jednocześnie zorganizowaliśmy setki wydarzeń kulturalnych, w których udział wzięły dziesiątki tysięcy poznaniaków i gości z całej Polski i świata. Jestem dumna, że zrobiliśmy to tu, w Poznaniu, dokładając swoją cegiełkę do rozwoju miasta – powiedziała Grażyna Kulczyk.

 

Jedna z najbogatszych Polek podkreśliła, że decyzja o sprzedaży nie była dla niej łatwa. Obecnie jednak chce się poświęcić promocji sztuki na poziomie ogólnopolskim.  - Moim marzeniem od lat pozostaje stworzenie Muzeum Sztuki Współczesnej światowego formatu – tłumaczyła.

 

Obiekt, mieszczący się w zrewitalizowanym, XIX-wiecznym Browarze Huggera został otwarty w 2003 roku. W 2007 roku dobudowane zostało nowe skrzydło, które architektonicznie również nawiązuje do stylu zabytkowej budowli. Kompleks był wielokrotnie nagradzany za zastosowane w nim koncepcje architektoniczne.

 

- Znaleźliśmy tu wszystkie ważne elementy: w Europie Stary Browar jest w zasadzie niepowtarzalnym połączeniem kultury i retailu w zachwycającym estetycznie otoczeniu – mówił dyrektor w polskim oddziale Deutsche AWM Marek Jakubiak.

 

Wysokość aktywów funduszu Deutsche Asset & Wealth Management jest wyceniona na 1,3 mld euro. W ich skład wchodzi m.in. 10 nieruchomości w Polsce, w tym dwa biurowce w Warszawie - Metropolitan i Rondo 1.

 

Grażyna Kulczyk według miesięcznika "Forbes” z marca tego roku ma majątek wyceniony na 1,7 mld zł. Natomiast tygodnik "Wprost” jesienią ubiegłego roku oszacował jej stan posiadania na 2,5 mld zł.

 

PAP, polsatnews.pl