Podpisana umowa to bardzo ważny kolejny krok w zdobywaniu przez OSM Łowicz rynku chińskiego - informuje portalspożywczy.pl.

OSM Łowicz jest jedyną mleczarnią , którą podpisała umowę podczas Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego w Szanghaju.

 

Powolna ekspansja


W 2013 roku eksport OSM Łowicz osiągnął 15 proc. produkcji, a rok później spółdzielnia za granicę sprzedała 17 proc. produkcji (równowartość 280 mln zł). Największe mleczarnie mają jednak ponad 30 proc. eksportu. - Rola eksportu musi być zwiększona w naszej spółdzielni – mówił portalowi spożywczemu prezes Jan Dąbrowski.

 

Polska partnerem Chin w Europie

 

Prezydent Andrzej Duda przebywa obecnie w Suzhou, gdzie we wtorek rozpoczęło się forum gospodarcze 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin - "16+1". W ramach odbywającego się we wtorek i środę forum przewidziano spotkania bilateralne.

 

Na otwartej dla mediów części spotkania z premierem Chin prezydent Duda powiedział, że relacje polsko-chińskie i relacje państw Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami są dla niego ogromnie ważne. - Mam nadzieję, że tworzymy właśnie wielkie podwaliny pod wspólną przyszłość nie tylko w dziedzinie wymiany gospodarczej, ale także kulturalnej i naukowej - podkreślił.

 

Duda powiedział, że głęboko wierzy, iż Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze, a także szczyt "16+1", przyniosą w przyszłości wielkie owoce. - Chciałbym, aby pięć lat mojej prezydentury, które rozpoczęły się niecałe cztery miesiące temu, były okresem, który będzie także przebiegał pod znakiem wielkiej intensyfikacji tej współpracy - dodał prezydent.

 

Wyraził także nadzieję, że w ramach "wielkiego projektu, który Chiny realizują, Polska stanie się ważnym, mam nadzieję podstawowym partnerem Chin w Europie". - Miejscem, z którego chińskie wpływy gospodarcze będę promieniowały na resztę Unii Europejskiej - dodał.


portalspozywczy.pl, PAP