Takie zabezpieczenia wprowadzono na placu Świętego Piotra po raz pierwszy. Każdy wchodzący na plac musiał najpierw pokazać policji torbę bądź plecak, a następnie przejść przez bramkę z wykrywaczem metali. Ustawiono też dodatkowe bariery. Wśród kilkudziesięciu tysięcy wiernych na placu podczas modlitwy z papieżem stało wielu włoskich policjantów i karabinierów oraz funkcjonariusze watykańskiej żandarmerii.

 

Modlitwa w intencji podróży do Afryki

 

Franciszek nawiązując do obchodzonej w niedzielę uroczystości Chrystusa Króla, powiedział, że przeciwieństwem Jego Królestwa jest logika obecnego świata, która - jak dodał - „opiera się ambicji i rywalizacji". Tymczasem, podkreślił, logika ewangeliczna wyraża się w pokorze i bezinteresowności.

 

- Królestwa tego świata opierają się niekiedy na przemocy, rywalizacji, ucisku. Królestwo Chrystusa jest królestwem sprawiedliwości, miłości i pokoju i zachęca do  podążania po drogach dobra, pojednania i przebaczenia - dodał papież.

 

Rozważania zakończył modlitwą do Maryi o czułość, zrozumienie i miłosierdzie „w obliczu tylu udręk świata i zbyt wielu ran ludzkich". Franciszek poprosił wiernych o modlitwę w intencji jego podróży do Afryki, w którą wyrusza w środę. Odwiedzi Kenię, Ugandę i Republikę Środkowoafrykańską.