257 tys. zł to przeciętny majątek polskiej rodziny

Biznes
257 tys. zł to przeciętny majątek polskiej rodziny
Flickr/MaciejŁebkowski/CC BY 2.0

Tak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego o zasobności gospodarstw domowych. Największą część majątków stanowią mieszkania i domy Polaków. To suma o ok. 10 tys. euro większa niż średni majątek zgromadzony przez przeciętną niemiecką rodzinę.

Zdaniem ekspertów z NBP ta różnica z Niemcami wynika głównie z tego, że Polacy najczęściej kupują mieszkania lub domy na własność, a większość zachodnich sąsiadów je wynajmuje. 


Potwierdza to też Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. - Wyniki badania pokazują, jak duże znaczenie dla zasobności gospodarstwa domowego ma fakt posiadania mieszkania. Niemcy znacznie częściej decydują się na ich wynajem zamiast kupna, co wyjaśnia stosunkowo niską wartość netto posiadanych przez nich aktywów. Niestety ze względu na fakt, iż większość majątku Polaków zamrożona jest w nieruchomościach, w wielu przypadkach nigdy nie widzą oni swoich pieniędzy – zwraca uwagę Łukasz Kozłowski.


Według badania ponad trzy czwarte Polaków – 76 proc.  jest właścicielami swojego miejsca zamieszkania, prawie dwie trzecie 63 proc. posiada samochód. Znacznie rzadziej do majątku wchodzą inne nieruchomości niż mieszkanie lub dom – ma takie 19 proc. badanych, także prawie 19 proc. ma majątek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Polacy są też średnio znacznie mniej zadłużeni niż mieszkańcy strefy euro. W Polsce przeciętne zadłużenie wynosi  2,4 tys. euro (nieco ponad 10 tys. zł), podczas gdy w strefie euro przeciętne zadłużenie wynosi 21,5 tys. euro (ponad 90 tys. zł).


- Polskie rodziny są relatywnie mało zadłużone. Rzadziej sięgają po kredyt, a jeśli to robią to kredyt ten jest niższy niż w krajach strefy euro - opisuje Zbigniew Żółkiewski z NBP.

 


Badanie zrealizował NBP we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym w 2014 roku na próbie 7000 gospodarstw domowych z całego kraju.

 

NBP. Pracodawcy RP

ptw

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze