"W obliczu barbarzyństwa i terroru Europa jednoczy się z Francją. Po tragicznych wydarzeniach w Paryżu nadzwyczajne posiedzenie rady ds. wewnętrznych wzmocni europejską reakcję" - podkreślono w komunikacie prezydencji.


Minister ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, wicepremier Luksemburga Etienne Schneider, ma się kontaktować ze swoimi odpowiednikami z państw unijnych, a także instytucjami UE w ciągu nadchodzącego tygodnia. Decyzja o zwołaniu spotkania została podjęta wraz z władzami francuskimi.


- W obliczu barbarzyństwa, w obliczu terroryzmu, Europa jest zjednoczona i stoi murem za Francją - oświadczyła Schneider. Zdaniem władz w Paryżu, kraje członkowskie powinny wprowadzić systematyczne i skoordynowane kontrole na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej oraz usprawnić wymianę informacji między służbami. Ponadto, jak czytamy w oświadczeniu francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, konieczne jest uruchomienie systemu wymiany informacji o pasażerach linii lotniczych, zaostrzenie walki z tymi, którzy finansują działania terrorystów oraz uzgodnienie skutecznych przepisów dotyczących kontroli posiadania broni.


Już w sobotę przywódcy wszystkich państw unijnych zapowiedzieli we wspólnym oświadczeniu walkę z terroryzmem i ekstremizmem. Podkreślili, że na szczeblu UE zostanie uczynione wszystko, by Francja była bezpieczna.


W sześciu piątkowych zamachach we francuskiej stolicy życie straciły co najmniej 132 osoby, a około 350 zostało rannych. Zginęło siedmiu terrorystów, z których sześciu wysadziło się w powietrze. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

 

PAP