Kornel Morawiecki: marzy mi się nowa, wielka konstytucja

Polska

- Po Okrągłym Stole zabrakło nam odwagi, wyobraźni i oryginalności. Marzy mi się, żebyśmy w tym parlamencie, z udziałem całego społeczeństwa, zaproponowali Polsce i Europie nową, wielką konstytucję, na miarę XXI wieku - powiedział marszałek senior Kornel Morawiecki. - Konstytucję nie tylko praw i obowiązków, nie tylko wolności, ale konstytucję sensu – dodał.

Nowa konstytucja według Morawieckiego miałaby być gwarantem solidarności bogatych z biednymi, młodych ze starymi, zdrowych z chorymi, przedsiębiorców z pracownikami oraz Polaków w kraju z rodakami na obczyźnie. – Powiemy o solidarności między ludźmi i narodami – mówił marszałek senior. Konstytucja miałaby także zawierać nowy podział władzy. Separację władzy politycznej, ekonomicznej i informacyjnej. – Przed laty nie zgadzaliśmy się na komunistyczną dominację polityki nad gospodarką i mediami. Dziś nie możemy zgadzać się na panowanie pieniądza nad polityką i nad prawdą – mówił poseł ruchu Kukiz’15.

 

"Czyja jest Polska"

 

- Niosę Ciebie Polsko, jak żagiew, jak płomienie, gdzie cię doniosę, nie wiem – to słowa z podziemia, autor nieznany. Po latach 80. donieśliśmy Polskę do naszych dni. Niesiemy Ciebie Polsko, jak żagiew, jak płomienie, gdzie cię doniesiemy? – tymi słowami rozpoczął pierwsze posiedzenie Sejmu Kornel Morawiecki.


Marszałek senior przypomniał genezę polskości. Mówił o wielkim narodzie polskim, który wyrósł z ducha chrześcijańskiego i europejskiego. Przywoływał dążenie Polski do niepodległości, walkę w czasie II wojny światowej i działalność "Solidarności".


- Czy prawo stanowione przez Sejm obecnej kadencji pomoże Polsce? Potrafi poprawić dolę mieszkańców naszego kraju? – pytał Morawiecki. – Na co dzień widzimy bezprawie, draństwo i rozpacz. Rządzą ci, co mają pieniądze i siłę – dodał.


- Tu z tej trybuny padło przed laty dramatyczne pytanie: czyja jest Polska? Ale jest jeszcze bardziej doniosłe jest  pytanie: kogo jest Polska? Polska ma rozwijać się nie tylko dla Polaków. Jesteśmy potrzebni, jesteśmy potrzebni sąsiadom, światu, mamy łączyć Zachód Europy z jej Wschodem. My razem jesteśmy ważniejsi niż każdy z osobna, ponad nami są wartości: dobro i prawda, wolność i sprawiedliwość - mówił.

 

polsatnews.pl

 

przep

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze