Kierownictwo Lufthansy zadeklarowało gotowość do rozmów z władzami związku zawodowego personelu pokładowego o nazwie UFO, ale warunkiem podjęcia negocjacji jest zakończenie strajku. Ten, według wcześniejszych zapowiedzi związkowców, ma się zakończyć 13 listopada.


"Strajkhansa"


Strajk stewardess i stewardów trwa od piątku. To najdłuższy protest w historii niemieckiego przewoźnika. Na niedzielę związkowcy zawiesili protest.


Związek zawodowy informuje o szczegółach protestu z niewielkim wyprzedzeniem, żeby uniemożliwić przewoźnikowi neutralizowanie jego skutków. Akcja strajkowa dotyczy tylko firmy macierzystej – Lufthansy. Należące do koncernu spółki Swiss, AUA, Germanwings i Eurowings pracują zgodnie z planem.


Spór o umowę zbiorową trwa w niemieckich liniach od prawie dwóch lat. W tym okresie piloci Lufthansy strajkowali już 13 razy. Chodzi m.in. o płace 19 tys. pracowników oraz system przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Kierownictwo Lufthansy oferuje nowo zatrudnionym pracownikom gorsze warunki emerytalne od tych, które mają obecnie pracujący stewardzi i stewardessy.

 

PAP