Nowe nagranie ISIS. Dżihadyści świętują katastrofę rosyjskiego samolotu

Świat
Nowe nagranie ISIS. Dżihadyści świętują katastrofę rosyjskiego samolotu
Archive.org

Siedmiominutowy film opublikowany przez medialny oddział Państwa Islamskiego w "prowincji" Aleppo wychwala "wojowników-lwów" za "strącenie rosyjskiego samolotu".

Umieszczone w serwisie Archive.org nagranie nie wyjaśnia, w jaki sposób doszło do katastrofy, ale wiąże ją z rosyjskimi atakami w Syrii. Sugeruje się, że jest to odpowiedź na działania wojsk Federacji Rosyjskiej.

 

Film pt. "Healing Souls by Killing Russians" (leczenie dusz poprzez zabijanie Rosjan) rozpoczynają sceny, które prawdopodobnie nakręcono po bombardowaniu Aleppo. Autorzy sugerują istnienie dużego sojuszu, w skład którego wchodzą rządowe siły Baszara el-Asada, wojska rosyjskie, irańskie i nawet... amerykańskie.

 

Przy okazji publikacji nagrania bojówka ISIS na Synaju po raz kolejny wzięła na siebie odpowiedzialność za katastrofę sprzed tygodnia. Ponadto "wkrótce" mamy się dowiedzieć, w jaki sposób maszyna spadła.

 

Coraz częściej mówi się o wybuchu

 

Śledczy badający katastrofę rosyjskiego airbusa na półwyspie Synaj są w 90 procentach pewni, że dźwięk, który słychać w ostatniej sekundzie nagrania z kokpitu, to eksplozja bomby - powiedział w niedzielę Reuterowi członek egipskiej ekipy dochodzeniowej. - Dotychczasowa analiza tego dźwięku z czarnej skrzynki wskazuje na to, że to była bomba - powiedział pragnący zachować anonimowość członek egipskiej ekipy dochodzeniowej. - Jesteśmy w 90 procentach pewni, że to była bomba - podkreślił.

 

Zapytany, co z pozostałymi 10 procentami, oświadczył, że na razie nie może o tym mówić.

 

W katastrofie Airbusa A321 rosyjskich linii czarterowych Kogalymavia, znanych też jako MetroJet, do której doszło 31 października na Synaju, zginęły wszystkie 224 osoby na pokładzie, w większości turyści wracający do Petersburga z wakacji w Egipcie.

 

independent.co.uk, archive.org, PAP

pr

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze