Nowotwór neuroendokrynny, który był przyczyną jej śmierci, to bardzo rzadko występująca forma raka i jednocześnie bardzo trudno wykrywalna. Rozwija się bardzo długo, ale diagnozowany bywa w późnym stadium, kiedy przerzuty atakują inne organy.

 

Melissa Mathison była autorką scenariuszy do filmów “E.T” Stevena Spielberga, “Czarny Rumak” i “Kundun” Martina Scorsese - historii życia obecnego Dalajlamy. Za scenariusz do “E.T.” nominowana była do Oscara, podczas prac nad filmem “Kundun” zaprzyjaźniła się z Dalajlamą i przez wiele lat aktywnie działała w obronie okupowanego przez Chińską Republikę Ludową Tybetu. Do końca życia zasiadała w zarządzie Międzynarodowej Kampanii na rzecz Tybetu.

 

Napisała też scenariusze do filmu Franka Oza “Indianin w Kredensie”, a także do segmentu “Strefy Mroku”, który reżyserował Steven Spielberg. Do współpracy ze Spielbergiem wróciła po ponad 30 latach. W przyszłym roku planowana jest premiera filmu dla dzieci “The BFG” opartego na popularnej powieści, którą napisał Roald Dahl. To był jej pierwszy scenariusz od ponad 20 lat.

 

Karierę w kinematografii Melissa Mathison zaczynała w latach 70-tych od pracy przy produkcji filmów Francisa Forda Coppoli “Ojciec Chrzestny II” i “Czas Apokalipsy”. Tam poznała przyszłego męża Harrisona Forda. Ich małżeństwo trwało 21 lat, od 1983 do 2004 roku. Para ma dwoje dzieci.

 

W oficjalnym oświadczeniu Steven Spielberg wspominał swoją scenarzystkę: “Serce Melissy promieniowało wielkodusznością i miłością. Świeciło tak jasno jak serce, które dała E.T.”