Prezydent Warszawy powiedziała, że otwarcie mostu to ważne wydarzenie. Podziękowała również premier Ewie Kopacz za rządową dotację na odbudowę mostu. Dodała, że oprócz odbudowanego mostu Łazienkowskiego w Warszawie jest również otwarta druga linia metra i poszerzony most Grota-Roweckiego. Prezydent Warszawy towarzyszyli: jej zastępca Jacek Wojciechowicz i prezes firmy PORR Polska Infrastructure (wykonawcy remontu) Piotr Kledzik.

 

- Kończy sie udręka Warszawiaków, którzy mieszkają w południowo-wschodniej części miasta - stwierdził wiceprezydent Jacek Wojciechowicz.

 

Ruch od razu zostanie poprowadzony pełną szerokością przeprawy, ale całość odbudowy ma się zakończyć we wrześniu 2016 roku. Jeszcze prawie przez rok będą prowadzone m.in. prace związane z zabezpieczaniem konstrukcji przed korozją, naprawą elementów betonowych, montażem rurociągów. Naprawiana będzie także estakada zjazdowa w kierunku Puław.


Po otwarciu przeprawy dla ruchu na most i na swoje stałe trasy wracają też autobusy miejskie. Pasażerowie nie będą mogli korzystać z przystanków na moście. Będą one nieczynne, ponieważ schody do nich prowadzące trzeba było rozebrać. Zostaną odbudowane w nowej lokalizacji, ale dopiero w przyszłym roku. Przeprawą nie przejdą także piesi.


Przy okazji remontu mostu ma na nim powstać ścieżka rowerowa, na którą Rada Warszawy przyznała 16 mln zł. Według Zarządu Dróg Miejskich jej budowa może się rozpocząć w 2016 roku i zakończy się w 2017 roku.

 

Do pożaru Mostu Łazienkowskiego doszło 14 lutego. Ogień był gaszony przez 12 godzin; temperatura miejscami sięgała 1000 stopni Celsjusza.

 

Tak wyglądał ten pożar

 

 

Wyłączenie mostu z ruchu, powodowała znaczne utrudnienia komunikacyjne w stolicy. Przeprawą jeździło ponad 100 tys. samochodów na dobę. Po ekspertyzie stanu mostu okazało się, że uszkodzenia są poważniejsze niż początkowo oceniano. Zdecydowano, że najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana jego konstrukcji.

 

Polsat News