Kopacz: będzie dodatek do emerytury

Polska

Oprócz waloryzacji rent i emerytur, od marca 2016 wszyscy emeryci otrzymają jednorazowy dodatek do emerytury uzależniony od wysokości ich świadczenia. W przypadku najniższej emerytury będzie to 350 zł. Dodatek zapowiedziała dziś premier Ewa Kopacz na pierwszym posiedzeniu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Podsumowując rok swoich działań Kopacz wymieniła, co udało jej się zrobić dla osób starszych. Premier przypomniała, że od 1 stycznia 2016 roku wchodzi w życie ustawa o pomocy prawnej. - Jest bezwzględnie potrzebna tym, których nie stać na drogie kancelarie  - powiedziała w sejmie Ewa Kopacz. Do dyspozycji osób starszych, ale także ludzi młodych, którzy jeszcze sami na siebie nie zarabiają, będą prawnicy, radcy prawni i organizacje pozarządowe, które udzielą wszelkiej potrzebnej pomocy.

 

Od maja 2014 roku funkcjonuje Komisja Polityki Senioralnej, której przewodniczącym jest Michał Szczerba. -  Seniorzy bardzo aktywnie w niej pracują - zaznaczyła premier. Zapowiedziała, że w tym roku powstanie ponad sto domów dziennego pobytu. Idea jest taka, aby seniorzy  mogli w nich spędzać dzień pod fachowym okiem pielęgniarek. Bliscy nie będą musieli podejmować trudnej decyzji porzucenia pracy, żeby zająć się starszymi rodzicami. Do 2020 roku ma powstać tysiąc takich miejsc. Minister zdrowia wygospodarował także 40 mln zł na program dziennej rehabilitacji. Ludzie starsi będą mogli przechodzić rehabilitację w domu.

 

Na sali obecni byli reprezentanci środowisk seniorów m.in. przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz gminnych rad seniorów.

 

Według prognoz demograficznych do 2030 roku seniorem będzie co czwarty Polak. Problem starzenia się społeczeństwa, to jedno z największych wyzwań XXI wieku. 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.

przep

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze