Prezydent powiedział, że wzrusza go możliwość wystąpienia na tak ważnej uroczystości, w Audytorium Maximum najstarszego polskiego uniwersytetu. - Dziękuję za zaproszenie na tę inaugurację jako absolwent UJ, ale również krakowianin, prezydent i Polak - powiedział.


- Założycielem tej uczelni był Kazimierz Wielki. Instytucje takie, jak ta, powstały przecież właśnie dzięki jego geniuszowi planowania i przewidywania, w jaki sposób budować potęgę państwa Polskiego. On rozumiał, że kraj potrzebuje elit, a elity potrzebują uczelni - stwierdził Duda.


Prezydent podkreślił również, że w świecie polityki niezbędni są ludzie związani z uczelniami. Ułatwia to wprowadzanie dobrych zmian, bo zwiększa możliwość dialogu i zrozumienia.


- Polska potrzebuje dzisiaj wykorzystywać w sposób maksymalny potencjał intelektualny polskich uczelni i kadr naukowych. Jeżeli mówimy o naprawie gospodarki, innowacyjności, czy dobrym rządzeniu, musimy bazować na badaniach, które prowadzą polskie uczelnie. Władza powinna z nich czerpać - podsumował prezydent RP.


Uroczystość poprzedziła Msza św. w kolegiacie św. Anny, którą odprawił kard. Stanisław Dziwisz.