Przesłuchanie Sakiewicza. Prokuratura o szczegółach

Polska Paweł Sekmistrz / polsatnews.pl

- Tomasz Sakiewicz złożył zeznania - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak. Jak wskazał, redaktor nie chciał odpowiedzieć na większość pytań, zasłaniając się tajemnicą dziennikarską. Sakiewicz był przesłuchiwany w związku z wątkiem śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości dotyczącego umożliwienia podejrzanemu uniknięcia odpowiedzialności karnej.

Tomasz Sakiewicz i Zbigniew Ziobro
Polsat News
Tomasz Sakiewicz zeznawał w prokuraturze

- Tomasz Sakiewicz stawił się do prokuratury na wezwanie, został przesłuchany w charakterze świadka. Do przesłuchania doszło w ramach śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości w wątku związanym z utrudnianiem postępowania w celu ułatwienia podejrzanemu umożliwienia podejrzanemu uniknięcia odpowiedzialności karnej, w tym przede wszystkim poprzez pomoc w ucieczce - poinformował prok. Przemysław Nowak.

 

Przedstawiciel prokuratury wyjaśnił, że czynności z redaktorem naczelnym TV Republika zostały "formalnie prawidłowo zakończone", a dziennikarz złożył zeznania.

Sakiewicz zeznawał w prokuraturze. Chodzi o wyjazd Ziobry do USA

- Na większość pytań nie odpowiedział, w tym zasłaniając się tajemnicą dziennikarką. Złożył również oświadczenia do protokołu o charakterze pozamerytorycznym, zupełnie niezwiązane z przedmiotem tego postępowania, de facto oświadczenia o charakterze politycznym - mówił prok. Nowak.

 

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, powiedział, że na ten moment prokuratura nie ma w planach postawienia Sakiewiczowi żadnych zarzutów. - Nie można tego w przyszłości wykluczyć (...) Prokurator ten protokół będzie analizował pod kątem tego czy nie doszło tutaj do bezpodstawnego uchylenia się od złożenia zeznań - zapowiadał rzecznik.

 

ZOBACZ: Gdzie jest Ziobro? "W stanie Waszyngton; w najbardziej znanym Waszyngtonie, nie chcę ujawniać"

 

Wskazał też, że służby mają już oficjalną informację na temat wyjazdu Zbigniewa Ziobro do Stanów Zjednoczonych. - Podejrzany opuścił Europę w dniu 9 maja. Wyleciał z Mediolanu do Stanów Zjednoczonych, do Nowego Jorku, drogą lotniczą - powiedział.

Ziobro "wolnym człowiekiem". Sakiewicz o działaniach wobec byłego ministra sprawiedliwości

Rzecznik PK podał, że były minister sprawiedliwości "posłużył się wizą - tutaj cytuję - członka zagranicznych mediów". - Chciałbym zaznaczyć, że gdyby podejrzany Zbigniew Ziobro był poszukiwany europejskim nakazem aresztowania - o co wnosiliśmy od samego początku - od 10 lutego tego rodzaju wyjazd byłby niemożliwy - wskazał. 

 

Przed wejściem do budynku Prokuratura Krajowej Tomasz Sakiewicz mówił w rozmowie z dziennikarzami, że nie wie kiedy go opuści, jeśli w ogóle go opuści. Zapytany przez Polsat News o to, czy prawdą jest, że pomógł Zbigniewowi Ziobrze w ucieczce do Stanów Zjednoczonych wskazał, że były minister sprawiedliwości jest "wolnym człowiekiem".

 

ZOBACZ: Nowe działania ws. Ziobry. Minister Żurek zapowiada

 

Odpowiadając na pytanie o zatrudnienie Ziobry jako korespondenta z USA w swojej stacji telewizyjnej, Sakiewicz odparł, że "skoro chciał, to go zatrudniłem".

Czytaj więcej

WIDZISZ COŚ WAŻNEGO? PRZYŚLIJ ZDJĘCIE LUB FILM

Możesz też do nas pisać na adres wrzutnia@polsat.com.pl

PRZEJDŹ DO WRZUTNI

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie