"Ja za nich nie przeproszę". Nawrocki nawiązał do sytuacji na granicy

Polska

- Powinni przeprosić. Ja za nich nie przeproszę - mówił Karol Nawrocki w Lublinie. W ten sposób nawiązał do krytyki pod adresem funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy bronili Polski przed atakiem hybrydowym. Prezydent dodał, że naród jest dumny z pracy strażników.

Portret mężczyzny w garniturze i płaszczu, patrzącego w bok.
PAP/Wojtek Jargiło
Prezydent Karol Nawrocki w Lublinie podczas Centralnych Obchodów Święta Straży Granicznej

- To wy byliście twarzą człowieczeństwa, dobrego sąsiedztwa i solidarności po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę. Ale też byliście twarzą powagi państwa polskiego i siły, gdy rozpoczynała się wojna hybrydowa i atak na nasze granice - powiedział prezydent Karol Nawrocki w Lublinie.

 

Na Placu Zamkowym wziął udział w Centralnych Obchodach Święta Straży Granicznej. Wręczył odznaczenia państwowe oraz flagi RP. W Lublinie funkcjonariusze byli też awansowani na pierwszy stopień oficerski SG.

Karol Nawrocki o SG: Naród jest z was dumny

- Za to jestem wam i naród jest wam głęboko wdzięczny - kontynuował Nawrocki, nawiązując do sytuacji na wschodniej granicy.

 

- Z całego serca dziękujemy. Pamiętam, że nie wszyscy wówczas wobec was byli wdzięczni. Mówili słowa, które nigdy nie powinny paść. (…) Nie wiedzieli, że rozpoczyna się wojna hybrydowa, żyli w swoim świecie. Ubliżali polskiemu mundurowi - mówił dalej prezydent.

 

ZOBACZ: Na białoruskiej granicy spokojnie, ale służby miały pełne ręce roboty. Wydalono 230 cudzoziemców

 

Nawiązał w ten sposób do głosów polityków i celebrytów, którzy krytykowali działania funkcjonariuszy Straży Granicznej podczas obrony polsko-białoruskiej granicy.

 

- Powinni przeprosić. Ja za nich nie przeproszę. Ale powiem, że naród jest z was dumny. Zawsze będę stał murem za mundurem Straży Granicznej - podkreślił Karol Nawrocki.

Prezydent: Straż Graniczna to nowoczesna służba

Podczas sobotniej uroczystości w Lublinie prezydent zwrócił się do strażników granicznych, podkreślając, że "pięknie wywiązują się" ze swoich obowiązków, "służąc Polsce wolnej, Polsce niepodległej, Polsce suwerennej już w XXI wieku". - Za tę służbę i za wierność Rzeczypospolitej Polskiej, którą uznaję jako prezydent Polski za najważniejszą, w dniu waszego święta, chciałbym z głębi serca i w imieniu narodu polskiego podziękować - mówił Nawrocki.

 

ZOBACZ: Zamieszanie ws. amerykańskich żołnierzy. Prezydent spotkał się z szefem MON

 

- Dziś Straż Graniczna to nowoczesna służba XXI wieku, służba, która jest jednym z fundamentów bezpieczeństwa i niepodległości naszej ukochanej ojczyzny - zaznaczył prezydent. Dodał jednak, że nie da się zastąpić pracy funkcjonariuszy.

 

- To, czego nie uda się zastąpić - za sprawą wysiłków modernizacyjnych i rozwoju technologicznego - to ludzie, to kadry, to polscy patrioci - mówił Nawrocki. - Tu jest Polska, każdego dnia o tym mówicie na tych 3572 kilometrach, 71 placówkach granicznych i za to wam z całego serca dziękuję - zwrócił się Nawrocki do funkcjonariuszy.

Jakub Krzywiecki / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

WIDZISZ COŚ WAŻNEGO? PRZYŚLIJ ZDJĘCIE LUB FILM

Możesz też do nas pisać na adres wrzutnia@polsat.com.pl

PRZEJDŹ DO WRZUTNI

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie