Orban wymienił osiągnięcia. Zaapelował do nowego rządu

Świat

Viktor Orban dokonał podsumowania 16 lat swoich rządów. Były premier Węgier wymienił wiele sukcesów. "Nasze osiągnięcia mówią same za siebie" - napisał. Zaapelował również do nowego rządu, żeby nie zmarnował tego, co już udało się osiągnąć. - Miejmy nadzieję, że tego nie zniszczą - powiedział Orban.

Viktor Orbán stoi przed flagami Węgier.
Facebook/Orbán Viktor
Viktor Orbán podsumował osiągnięcia patriotycznego rządu Węgier

Ministrowie tworzący nowy rząd Węgier złożyli we wtorek w parlamencie przysięgę, natomiast w środę odbyło się pierwsze posiedzenie gabinetu premiera Petera Magyara. 

 

Sytuację postanowił wykorzystać były szef węgierskiego rządu, Viktor Orban, który podsumował 16 lat swoich rządów. "Nasze osiągnięcia mówią same za siebie" - napisał.

Wzrost gospodarczy, przywileje dla rodzin z dziećmi

Do wpisu dołączył nagranie, na którym wymienił najważniejsze sukcesy. Jednym z nich jest według niego "wzrost gospodarczy kraju, który jest obecnie drugim najwyższym w całej Unii Europejskiej".

 

ZOBACZ: Nowy rząd przejmuje władzę. Magyar zaprzysiężony na premiera

 

- Dzięki polityce gospodarczej opartej na pracy, zatrudnionych jest o milion więcej Węgrów niż w 2010 roku - podkreślił.

 

Orban wymienił również liczne przywileje dla rodzin. - Rodziny z jednym dzieckiem otrzymują miesięczną kwotę wolną od podatku w wysokości 20 tysięcy forintów (waluta obowiązująca na Węgrzech - red.), rodziny z dwójka dzieci 80 tysięcy, a rodziny trzydzietne 198 tysięcy - przypomniał.

 

- Matki trójki lub czwórki dzieci są zwolnione z płacenia podatku dochodowego, podobnie jak matki dwójki dzieci, które nie ukończyły 40. roku życia - dodał.

 

 

Były premier Węgier podkreślił również, że osoby poniżej 25. roku życia są zwolnione z podatku. - Studenci mają dostęp do kredytu studenckiego, młodzi pracownicy mogą otrzymać pożyczkę pracowniczą, a osoby nieposiadające domu mogą zaciągnąć kredyt o stałym oprocentowaniu 3 proc. na jego zakup - powiedział.

 

Jak dodał, również rodziny otrzymują "szeroki zakres wsparcia w zakresie budowy i posiadania własnego domu". 

 

- Wszyscy płacą obniżone stawki za energię elektryczną, gaz i ogrzewanie, jeśli ich zużycie jest niższe od średniej - podkreślił.

"Miejmy nadzieję, że tego nie zniszczą"

Orban pochwalił się również wprowadzeniem dodatkowych świadczeń dla emerytów. - Jest trzynasta emerytura, a ponadto rozważaliśmy wprowadzenie 14. emerytury - stwierdził. 

 

Przypomniał, że "płaca minimalna jest 4,5 razy wyższa niż w 2010 roku, a średnia pensja wzrosła w tym czasie czterokrotnie".

 

ZOBACZ: Węgrzy domagają się rozliczenia Viktora Orbana. Chcą, aby stanął przed sądem

 

- Lekarze zarabiają teraz średnio dwa miliony forintów, podczas gdy pensje nauczycieli zbliżają się do miliona forintów - podkreślił.

 

- Podwoiliśmy również wartość aktywów państwowych, odkupiliśmy lotnisko i spółki energetyczne z rąk zagranicznych właścicieli. Zwiększyliśmy też rezerwy złota z trzech ton, do ponad 100 ton i zwiększyliśmy nasze rezerwy walutowe do najwyższego poziomu w historii - powiedział. 

 

Według niego, "Węgry są obecnie najbezpieczniejszym krajem w Europie", w którym nie ma problemu z nielegalną migracją.

 

- To jest punkt, z którego zaczyna obecny liberalny rząd. Miejmy nadzieję, że tego nie zniszczą - podsumował.

Dawid Kryska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

WIDZISZ COŚ WAŻNEGO? PRZYŚLIJ ZDJĘCIE LUB FILM

Możesz też do nas pisać na adres wrzutnia@polsat.com.pl

PRZEJDŹ DO WRZUTNI

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie