Kwarantanna z powodu hantawirusa. W szpitalu złamano protokół

Świat

12 pracowników holenderskiego szpitala zostało skierowanych na kwarantannę ze względu na złamanie protokołu sanitarnego w trakcie opieki nad pacjentem zakażonym hantawirusem. Tymczasem z Francji spłynęły informacje o ciężkim stanie zdrowia chorej kobiety. Z kolei do szpitala we Włoszech trafił 25-latek z objawami zakażenia.

Fragment statku pasażerskiego MV Hondius z napisem "HONDIUS Vlissingen" na burcie, obok płynie łódź motorowa z dwoma osobami.
PAP/EPA/RAMON DE LA ROCHA
Statek wycieczkowy MV Hondius

Do incydentu doszło w poniedziałek w Radboud University Medical Center w Nijmegen. 12 pracowników zapobiegawczo przejdzie sześciotygodniową kwarantannę ze względu na to, że podczas przeprowadzania medycznych procedur z chorym pacjentem nie zostały zastosowane zaostrzone procedury. Długość izolacji określają zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia.

Hantawirus w Holandii. Złamano szpitalny protokół

Szpital poinformował w poniedziałek, że zaostrzonych procedur nie zachowano podczas pobierania krwi oraz postępowania z moczem pacjenta. Placówka przekazała jednocześnie, że ryzyko zakażenia w tej sytuacji jest bardzo niskie, a opieka nad hospitalizowanymi przebiega bez zakłóceń.

 

ZOBACZ: Nowe zakażenie hantawirusem. Pozytywny test u ewakuowanej osoby

 

W przypadku postępowania z krwią została zastosowana standardowa, a nie bardziej rygorystyczna procedura, wymagana w obecnej sytuacji. Najnowsze międzynarodowe wytyczne nie zostały również wykorzystane podczas utylizacji moczu. 

 

Pacjent z holenderskiego szpitala przebywa w nim od czwartku. To jeden z członków załogi statku wycieczkowego MV Hondius, na którym rozpoczęło się rozprzestrzenianie hantawirusa.

Francuzka w stanie ciężkim, 25-letni Włoch z objawami

Na pokładzie wycieczkowca znajdowała się również Francuzka przebywająca obecnie w szpitalu. Ministra zdrowia Francji Stephanie Rist poinformowała we wtorek, że zakażona hantawirusem kobieta jest w stanie ciężkim i wciąż podejmowane są próby reanimacji. Ze względu na tajemnicę lekarską ministra nie podała szczegółowych informacji.

 

Testy czterech pozostałych osób, które także podróżowały statkiem MV Hondius, nie wykazały zakażenia wirusem. Rist przekazała również, że we Francji zidentyfikowano dotąd 22 osoby, które zostały uznane za mające kontakt z osobą zakażoną.

 

ZOBACZ: Pierwsi pasażerowie MV Hondius zeszli na ląd na Teneryfie. Na statku stwierdzono hantawirusa

 

- Ze wszystkimi nawiązano kontakt, zostali poddani testom, są hospitalizowani bądź w trakcie hospitalizacji i poddani są ścisłym procedurom sanitarnym - powiedziała podczas konferencji prasowej.

 

Z kolei włoska agencja ANSA podała we wtorek, że do szpitala z objawami hantawirusa trafił 25-letni Włoch. Mężczyzna podróżował samolotem holenderskich linii KLM z kobietą, która później zmarła wskutek zakażenia. W związku z podejrzeniem choroby, przewieziono go do rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani w celu przeprowadzenia badań.

Maria Literacka / polsatnews.pl / PAP / Reuters
Czytaj więcej

WIDZISZ COŚ WAŻNEGO? PRZYŚLIJ ZDJĘCIE LUB FILM

Możesz też do nas pisać na adres wrzutnia@polsat.com.pl

PRZEJDŹ DO WRZUTNI

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie