Sinice w Jeziorze Rogozińskim. Zakaz kąpieli nie tylko w Wielkopolsce
W Wielkopolsce, ale i chociażby nad Bałtykiem, zakwitły sinice. Zakaz kąpieli wprowadzono w Jeziorze Rogozińskim - ze względów bezpieczeństwa, bo kontakt ze skażoną wodą może wywołać poważne problemy zdrowotne. Sanepid apeluje, by przed wyjazdem na wczasy sprawdzać informacje o stanie wody w wybranym przez nas regionie.
W Jeziorze Rogozińskim w północnej Wielkopolsce kilka dni temu wykryto zakwit sinic. Okoliczni mieszkańcy stosują się do zakazu i unikają kontaktu z wodą.
Jezioro Rogozińskie. Sinice uniemożliwiają letnią kąpiel
Sinicom sprzyja wysoka temperatura, a także sytuacja, w której woda stoi w miejscu. Na listę wpisać też można obecność substancji, którymi żywią się bakterie. Wejście do skażonej sinicami wody może wywołać reakcję skórną - tak, jakbyśmy poparzyli się toksyną.
WIDEO: Sinice w wielkopolskich akwenach. Jest zakaz kąpieli
Objawić mogą się również świąd i zaczerwienienie. Znacznie groźniejszą sytuacją jest, gdy toksyny dostaną się do wnętrza naszego organizmu.
ZOBACZ: Sinice zakwitły w Bałtyku. Sanepid zamyka kąpieliska
- Sinice mogą wpływać hepatotoksycznie na naszą wątrobę, neurotoksycznie, czyli na nasz układ nerwowy, a dermatoksyny wpływają na naszą skórę - tłumaczyła w rozmowie z Polsat News przedstawicielka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemicznej w Olsztynie.
Sinice kwitną także w innych jeziorach. Są również nad Bałtykiem
Na Jeziorze Rogozińskim pracuje specjalna maszyna, które ma natleniać ten akwen, dzięki czemu kąpielisko za jakiś czas może znów zostać otwarte. W Wielkopolsce sinice pojawiły się również na Jeziorze Budziszewskim czy w Zalewie Średzkim.
Zakaz kąpieli obowiązuje również w niektórych miejscach nad Morzem Bałtyckim. Sinice zostały wykryte w kąpieliskach Zatoki Gdańskiej m.in. przy plaży Redłowo czy Orłowo.
Czytaj więcej