Wyrok TSUE. McDonald's przegrał walkę o znak towarowy Big Maca

Świat Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Wyrok TSUE. McDonald's przegrał walkę o znak towarowy Big Maca
Flickr.com
McDonald's stracił unijny znak towarowy Big Mac

McDonald's stracił unijny znak towarowy Big Maca. Siedem lat temu irlandzka siecią fast foodów złożyła do sądu wniosek o odebranie znaku tłumacząc, że "Mak" nie używał znaku w odniesieniu do towarów i usług w UE w sposób nieprzerwany przez pięć lat, jak wymagają tego przepisy. Teraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do tej decyzji.

W środę Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że McDonald's stracił unijny znak towarowy Big Mac. Dotyczy to m.in. żywności przygotowywanej z mięsem drobiowym, takich jak panierowane kawałki kurczaka (tzw. nuggetsy) oraz kanapki z mięsem kurczaka.

McDonald's stracił unijny znak towarowy Big Mac

Zaczęło się od tego, że 2017 roku irlandzka siecią fast foodów Supermac's złożyła do sądu wniosek o odebranie amerykańskiemu koncernowi prawa do znaku handlowego Big Mac w odniesieniu do niektórych towarów i usług. Tłumaczono, że amerykański konkurent w nie używał znaku w sposób nieprzerwany przez pięć lat, tak jak tego wymagają przepisy UE.

 

Początkowo sprawa trafiła do Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Tam najpierw podtrzymano wniosek irlandzkiej sieci, jednak później w postępowaniu odwoławczym potwierdzono ochronę znaku towarowego hamburgerów Big Mac.

 

ZOBACZ: Spektakularne lądowanie najbardziej tajnego samolotu USA

 

Potem sprawa trafiła do unijnego sądu. TSUE uznał, że w rzeczywistości sieć McDonald's nie wykazała używania wspomnianego znaku na terytorium Unii przez nieprzerwany okres pięciu lat w odniesieniu do takich towarów, jak "kanapki zawierające kurczaka", "żywność przygotowywana z wyrobów drobiowych" oraz powiązanych usług, w tym dostarczania i sprzedaży tych towarów w lokalach McDonald's i obiektach typu drive-in. 

McDonald's może odwołać się od decyzji ws. znaku towarowego Big Mac

Dyrektor zarządzający Supermac - Pat McDonagh - z zadowoleniem przyjął to, co nazwał "zdroworozsądkowym". - Orzeczenie stanowi znaczące zwycięstwo dla małych firm na całym świecie - powiedział w rozmowie z AFP.

 

Do tej pory nazwa ta była używana tylko przez "Maka", m.in. tak nazwano kultową i najbardziej rozpoznawalną kanapkę w sieci. Big Mac został zarejestrowany na rzecz McDonald's przez Urząd UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w 1996 r. Wyrok nie jest prawomocny, co oznacza, że McDonald's może odwołać się od tej decyzji.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie