Chińczycy podbijają niewidoczną część Księżyca. "Historyczny moment"

Świat
Chińczycy podbijają niewidoczną część Księżyca. "Historyczny moment"
Zdjęcie ilustracyjne / PxHere
Chiński statek kosmiczny wylądował po niewidocznej części Księżyca

Chiński statek kosmiczny wylądował po niewidocznej z Ziemi części Księżyca. Misja Chang'e 6 ma na celu zebranie cennych próbek skał i gleby z tego trudno dostępnego regionu. - Będziemy mogli zobaczyć najstarsze skały, których nikt wcześniej nie widział - ekscytują się eksperci.

Jak poinformowała Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna, Chang'e 6 wylądował w Basenie Bieguna Południowego-Aitken na Księżycu w sobotę o 22:23 czasu środkowoeuropejskiego.

 

ZOBACZ: Pociąg na Księżycu. Plan budowy księżycowej kolei nabiera kształtów

 

"To historyczny moment" - przekazały państwowe media gdy tylko stało się jasne, że lądowanie było udane. Gdy tylko krążownik dotknął powierzchni naszego naturalnego satelity, w Centrum Kontroli Lotów Kosmicznych w Pekinie rozległy się gromkie brawa. 

 

Lądowanie sondy było bardzo ryzykowne, ponieważ na niewidocznej stronie Księżyca jest słabsza komunikacja z Ziemią. Chiny są jedynym krajem, który wcześniej osiągnął ten wyczyn, lądując swoim Chang'e-4 w 2019 roku.

Chiński statek wylądował na Księżycu. Duże oczekiwania naukowców

Misja ma na celu zebranie cennych próbek skał i gleby, które będą badane po raz pierwszy w historii. Sonda może wydobyć niektóre z najstarszych skał Księżyca z ogromnego krateru na jego biegunie południowym. 

 

ZOBACZ: Fiasko spektakularnej misji dookoła Księżyca. Winny SpaceX?

 

- Wszyscy są bardzo podekscytowani, że będziemy mogli zobaczyć skały, których nikt wcześniej nie widział - wyjaśnia cytowany przez BBC profesor John Pernet-Fisher, specjalizujący się w geologii księżycowej na Uniwersytecie w Manchesterze.

 

Możliwość analizy skał z zupełnie nowego obszaru Księżyca pomoże odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące formowania się planet. Większość dotychczas zebranych skał jest bowiem pochodzenia wulkanicznego, podobna do tych, które można znaleźć na Islandii lub Hawajach.

 

ZOBACZ: Bez tego nie da się podbić Księżyca. NASA zaprojektowała… miotłę

 

- Z tego miejsca sonda może zebrać materiały pochodzące z głębi księżycowego płaszcza - wewnętrznego jądra Księżyca - podkreśla ekspert. Biegun Południowy Księżyca to kolejna nieprzekroczona dotąd granica w misjach księżycowych - kraje są zainteresowane poznaniem tego regionu, ponieważ istnieje duża szansa, że znajduje się tam lód.

Agata Sucharska / mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie