Symbole religijne w miejscu pracy. Co mówią przepisy?

Polska
Symbole religijne w miejscu pracy. Co mówią przepisy?
Pixabay

Noszenie symboli religijnych w miejscu pracy regulują przepisy. Z jednej strony pracownicy mają prawo do wyrażania i manifestowania swoich przekonań religijnych oraz nie powinni być z tego powodu dyskryminowani przez pracodawcę czy współpracowników. Z drugiej pracodawca ma możliwość wprowadzenia w miejscu pracy zakazów.

Wprowadzenie zakazu noszenia wszelkich widocznych symboli religijnych w miejscu pracy, wynikające z wewnętrznego regulaminu przedsiębiorstwa, nie jest uznawane za dyskryminację bezpośrednią ze względu na religię lub przekonania pracowników. Takie postępowanie jest zgodne z zasadami, gdy w danym przedsiębiorstwie obowiązuje również zakaz noszenia widocznych symboli politycznych czy światopoglądowych podczas godzin pracy.

Aspekt konstytucyjnej wolności

Rozpatrywanie prawnych aspektów symboli religijnych w miejscu pracy wymaga rozróżnienia dwóch podstawowych rodzajów wolności. Z jednej strony istnieje konstytucyjnie zagwarantowana wolność do wyrażania i manifestowania przekonań religijnych, która pozwala na uzewnętrznianie symboli religijnych związanych z wyznawaną wiarą. 

 

ZOBACZ: Nawet 5 tys. z mandatu za spacer z psem. Na to trzeba uważać


Z drugiej jednak strony, jest również wolność od narzucanych przekonań, która oznacza możliwość sprzeciwu wobec obecności jakichkolwiek symboli religijnych w miejscu pracy. Jest to postrzegane jako przejaw równości, szczególnie w sytuacji, gdy pracownik nie wyznaje żadnej religii. W związku z tym pracodawca ma prawo wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli światopoglądowych czy religijnych.

Symbole religijne. Zarządzenie w Warszawie

W ostatnim czasie temat symboli religijnych stał się szczególnie popularny zwłaszcza w Warszawie. Wszystko za sprawą zarządzenia nr 822/2024 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z 8 maja 2024 r. w sprawie wprowadzenia Standardów równego traktowania.


Zarządzenie wydano na podstawie art. 33 ust. 3 w związku z art. 11a ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40, 572, 1463 i 1688).

 

Z dokumentu wynika, że standardy, które mają na celu wzmocnienie działań na rzecz równych szans oraz równego dostępu do miejskich usług i zasobów, wynikają z polityki różnorodności społecznej m.st. Warszawy, przyjętej uchwałą nr LXIII/2071/2022 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 7 kwietnia 2022 roku.

 

ZOBACZ: Komunie już blisko. Sprawdź, czy twoje dziecko zna formułę spowiedzi

 

Te standardy obowiązują wszystkie osoby zatrudnione w Urzędzie miasta stołecznego Warszawy, mając na celu zapewnienie, że wszyscy mieszkańcy i mieszkanie miasta mają równy dostęp do korzyści płynących z usług miejskich.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Z dokumentu wynika, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 15 lipca 2021 r., sygnatura C‑804/18, stwierdził, że zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania polityczne, światopoglądowe lub religijne może być uzasadniony potrzebą prezentowania przez pracodawcę neutralnego wizerunku wobec klientów lub w celu zapobiegania konfliktom w miejscu pracy.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie