Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. W planach wspólna modlitwa

Polska polsatnews.pl
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. W planach wspólna modlitwa
Wikimedia commons/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe
Grzegorz Ryś jest współorganizatorem Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim

Diecezja Radomska została gospodarzem centralnych obchodów XXVII Dnia Judaizmu. W harmonogramie wydarzenia znalazła się modlitwa na cmentarzu żydowskim, panel dyskusyjny oraz nabożeństwo Słowa Bożego.

XXVII Dzień Judaizmu odbędzie się 17 stycznia w Radomiu i Szydłowcu pod hasłem "Szalom/Pokój - Dar Boga". Organizatorem obchodów jest Komitet Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

 

Co roku wydarzenie przygotowywane jest przez inną polską diecezję. Dzień został ustanowiony przez Episkopat, aby pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa.

Radom. Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim

Wydarzenie ma rozpocząć się od wspólnej modlitwy na cmentarzu żydowskim w Szydłowcu, której przewodniczyć będą biskup Marek Solarczyk oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Następnie odbędzie się panel dyskusyjny, prowadzony przez prof. Jana Grosfelda z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Tematem dyskusji ma być "Pokój jako dar od Boga". 

 

ZOBACZ: Włochy. Ksiądz obraził papieża Franciszka. Dzień później został ekskomunikowany

 

Podczas centralnych obchodów XXVII Dnia Judaizmu zaplanowano również nabożeństwo Słowa Bożego w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu, prowadzone przez przewodniczącego Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem kard. Grzegorza Rysia. Odtworzone zostanie także słowo rabina Michaela Schudricha.

Radomski Dzień Judaizmu. W planach wspólna modlitwa

Dzień Judaizmu jest świętem w polskim Kościele Katolickim, ustanowionym przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku. Pierwsze obchody miały miejsce rok później w Warszawie pod hasłem "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm".  Lokalnie święto jest również obchodzone we włoskim i w austriackim Kościele.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek ujawnił plan. Kościół jest dla niego zbyt "męski"

 

W tegorocznych obchodach wezmą udział m.in. przedstawiciele strony żydowskiej i katolickiej: Icchak Rapoport, rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie i Dawid Szychowski, rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Łodzi oraz prof. Andrzej Porębski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i ks. Grzegorz Michalczyk, wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, członek Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie