NIK złożyła zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw związanych z Telewizją Polską
Najwyższa Izba Kontroli złożyła dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw związanych z funkcjonowaniem spółki Telewizja Polska S.A. NIK poinformowała w komunikacie, że "wykazano możliwość wyrządzenia szkody majątkowej w znacznej kwocie".
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę "Funkcjonowanie, gospodarka finansowa i wydatkowanie środków przez spółkę Telewizja Polska S.A.". W związku z jej wynikami, złożyła dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez TVP. Powołała się przy tym na artykuły kodeksu karnego.
Według NIK, osoby zajmujące się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą spółki mogły wyrządzać jej szkodę majątkową w "wielkich rozmiarach".
ZOBACZ: "Taśmy Banasia" w TVP. Prezes NIK składa zawiadomienie
"Złożone zawiadomienia dotyczą zawierania, w tym pomiędzy określonymi osobami między sobą, oraz rozliczania umów dotyczących działalności m.in. Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (TAI). W wyniku czynności kontrolnych i zgromadzonych dowodów ustalono okoliczności wskazujące na możliwość nadużycia uprawnień oraz niedopełnienia ciążących na odpowiedzialnych osobach obowiązków, co – w ocenie Izby – stanowi podstawę do zawiadomienia organów ścigania" - podała NIK w swoim komunikacie.
Kontrola NIK ws. TVP. Izba wykazała skale nieprawidłowości
Najwyższa Izba Kontroli badała wydatki TVP od końca 2022 roku. W październiku bieżącego roku wydała raport w tej sprawie.
Podczas przeprowadzonej kontroli, Izba stwierdziła "naruszenie zasad legalności, rzetelności, celowości lub gospodarności" w wydatkach Telewizji Polskiej. NIK zaznaczyła, że w związku z tym nie może wystawić państwowej stacji pozytywnej oceny.
"Prowadzona w Spółce w badanym okresie polityka kadrowo-płacowa i sfera zawierania umów cywilnoprawnych z pracownikami i współpracownikami dotknięte były licznymi i istotnymi, również z finansowego punktu widzenia, nieprawidłowościami oraz zaistniały w nich okoliczności wskazujące na przypadki działania w sytuacjach konfliktu interesów i relacji mogących prowadzić do zjawisk korupcjogennych" - przekazała w uzasadnieniu Izba.
ZOBACZ: Koalicja 15 Października podjęła działania ws. mediów publicznych. Jest uchwała
"Brak dostatecznego zainteresowania i nadzoru nad tą sferą funkcjonowania ze strony Zarządu Spółki w badanym okresie, wytworzył w spółce Telewizja Polska S.A. warunki sprzyjające powstawaniu nieprawidłowości, na szkodę samej spółki i – ze względu na przedmiot działalności spółki - ważnego interesu publicznego" - dodała.
Zaznaczyła, że nieprzestrzeganie zasad przez TVP, ma tym większe znaczenie, że stacja jest głównie finansowana ze środków publicznych. Jak podała NIK, w latach 2021-2022 ich udział w przychodach stacji ze sprzedaży wynosił blisko 70 proc.