Włochy. Został zwolniony za złe zachowanie wobec klientów. Sąd przyznał mu odszkodowanie

Świat
Włochy. Został zwolniony za złe zachowanie wobec klientów. Sąd przyznał mu odszkodowanie
Pexels
Awanturował się w pracy. Sąd orzekł, że ma dostać odszkodowanie

Kasjer banku, który został zwolniony dyscyplinarnie za złe zachowanie wobec klientów, ma zostać przywrócony do pracy - orzekł sąd w Cremonie na północy Włoch. Argumentowano, że mężczyzna pracował w "stresogennym środowisku zawodowym", co miało przyczynić się do gorszej jakości wykonywanych przez niego usług i wrogości wobec klientów.

Sąd w Cremonie na północy Włoch orzekł, że kasjer zwolniony dyscyplinarnie z banku ma zostać przywrócony do pracy - podał dziennik "Corriere della Sera". Powodem "stresogenne warunki" w miejscu zatrudnienia. To jednak nie wszystko - poszkodowany dostanie też niemałe odszkodowanie - o wysokości zarobków za ostatnich 16 miesięcy. 

Włochy. Skarżył się na stres w pracy. Sąd przyznał mu rację 

Zwolnienie dyscyplinarne poszkodowanego było związane z jego nagannym zachowaniem wobec klientów. Dowodem były nagrania z kamer, które dwukrotnie zarejestrowały takie sytuacje. Mężczyzna stracił pracę w marcu zeszłego roku.

 

Zanim jednak do tego doszło, pracownik banku z 28-letnim doświadczeniem wielokrotnie skarżył się przełożonym na niesprzyjające warunki pracy. Pisał maila do kierownictwa, gdzie podkreślał, że "musi znosić nastroje i zachcianki klientów, ich bezczelność i brak kultury, bez możliwości zrobienia sobie przerwy na regenerację psychiczną". 

 

ZOBACZ: "Interwencja": Szukali pracy, teraz dostają wezwania do zapłaty

 

Mężczyzna po zwolnieniu założył pracodawcy sprawę w sądzie. Ten, analizując wszystkie dowody, orzekł, że skarżący ma rację. 

 

"Pracownika należy z całą pewnością upomnieć za to, że nie potrafił się kontrolować i okazywał zdenerwowanie w okolicznościach wymagających innego zachowania. To jednak nie może być uznane za słuszną przyczynę zwolnienia" - orzekł sąd.

 

Reprezentujący go prawnik Domenico Tambasco zwrócił uwagę na znaczenie wydanego wyroku, w którym po raz pierwszy sąd stwierdził, że zachowania podlegające krokom dyscyplinarnym ze strony pracodawców mogą znaleźć uzasadnienie w warunkach wywołujących stres, na jaki narażone są osoby zatrudnione.

 

"Dysfunkcja organizacyjna może w określonych sytuacjach usprawiedliwić indywidualne postępowanie" - podsumował mecenas Tambasco. 

Karolina Gawot / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie