W Tokio powstał szklany dom w kształcie drzewa. To hołd dla starożytnej Japonii

Świat
W Tokio powstał szklany dom w kształcie drzewa. To hołd dla starożytnej Japonii
Pixabay,xegxef/ zdjęcie ilustracyjne
Nowoczesny dom w japońskiej stolicy

House NA to całkowicie przezroczysta budowla zbudowana przez tokijskiego architekta Sou Fujimoto w Tokio. - To tutaj koncepcja prywatności nabiera zupełnie nowego znaczenia - skomentował przy oddaniu domu projektant obiektu. Konstrukcja jest tak rozplanowana, by przypominała drzewo. Jest to symboliczne oddanie hołdu przodkom zamieszkującym Japonię.

Dom o powierzchni około 85 m2 pozbawiony jest cegieł i betonu, składa się jedynie ze wewnętrznych i zewnętrznych ścian ze szkła. Trzypoziomowa szklana konstrukcja kształtem przypominać ma drzewo i oddawać ma hołd przodkom pradawnej Japonii.

 

Mieszkanie ma bowiem centralną bryłę, z której rozwijają się pozostałe pomieszczenia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku pnia i jego gałęzi.

Jasno, minimalnie i funkcjonalnie, czyli nowoczesna Japonia

Rewolucyjny projekt wziął się z pomysłowości architekta, ale także z woli właścicieli, którzy poszukiwali otwartej, jasnej przestrzeni, w której mogliby się swobodnie poruszać. Każde pomieszczenie ma ściany wsparte na cienkiej stalowej ramie. Łączą się ze sobą w płynnej przestrzeni, w której nie ma ograniczeń ani barier.

 

ZOBACZ: Chcieli kupić idealny dom. Zamieszkali w starym brytyjskim pubie

Właściciele mają do dyspozycji nowoczesną kuchnię, sypialnię, czytelnię i gabinet. Wszystkie pomieszczenia jednak nie mają stałego układu, są zrobione tak, by mogły stale zmieniać swoją funkcję.

 

Każde charakteryzuje się naturalnym światłem pochodzącym ze ścian. Dominującym kolorem mebli jest biel, a materiałem, któremu przyznano więcej miejsca, oprócz szkła, jest drewno brzozowe, użyte do wykonania regału, ogrzewanej podłogi i schodów - w wersji stacjonarnej i mobilnej.

Budynek na granicy standardów architektonicznych

W Japonii właściciele akceptujący plan domu również biorą na siebie ryzyko jakie idzie za innowacyjnymi i niesprawdzonymi wcześniej projektami. W tym wypadku budowla jest zabezpieczona przez wzmocnioną ścianę zwróconą na północ, w którą wprowadzane są rury oraz pełnowymiarowym regałem z płyty betonowej w elewacjach bocznych.

 

ZOBACZ: Architektura bez barier. W Warszawie wręczono nagrody za najlepsze rozwiązania dla niepełnosprawnych

 

Celem tej nowości architektonicznej jest umożliwienie mieszkańcom komunikowania się ze sobą, gdziekolwiek w domu się znajdują. Jest to szansa uważana za prawdziwy atut w społeczeństwie, w którym jest się pełnym zobowiązań i barier, nie tylko przestrzennych. Dom jest hołdem dla czasów starożytnych, w którym architektura i przyroda splotły się ze sobą.

MayaLancewicz/ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie