Legionella na Podkarpaciu. Nie żyje jedenaście osób

Polska
Legionella na Podkarpaciu. Nie żyje jedenaście osób
Polsat News
Kolejna ofiara legionelli

- Odnotowano 11 zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila - przekazał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

10 zmarłych to mieszkańcy Rzeszowa, a jedna pochodzi z powiatu rzeszowskiego. Ofiary legionelli to osoby w wieku od 64 do 95 lat. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

 

Łącznie zakażenia potwierdzono u 144 pacjentów. Najwięcej chorych znajduje się w Rzeszowie - 96 osób i w powiecie rzeszowskim - 32 osoby.

Legionella. Nie żyje 91-letnia kobieta z Rzeszowa

W poniedziałek rano przekazano informacje o śmierci 91-letniej kobiety, która kilka dni temu zgłosiła się do Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie. W niedzielę lekarze stwierdzili zgon pacjentki. 

 

- Zmarła to osoba starsza z wielochorobowością - przekazał Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.

 

- W tym momencie w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc znajduje się 19 pacjentów. Sytuacja jest w miarę stabilna. 10 pacjentów jest hospitalizowanych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. Fryderyka Chopina. Trzech znajduje się na OIOM-ie w stanie ciężkim, stabilnym - dodał. 

 

W ciągu ostatniej doby do szpitala zgłosiła się jedna osoba zakażona bakterią legionelli. 

Legionella. Pobrano próbki wody  

W poniedziałek opublikowane zostaną wyniki badań wody z Rzeszowa. Do analizy pobrano 56 próbek wody z miejskich wodociągów oraz mieszkań zakażonych osób. 

 

Pierwszy przypadek legionellozy wykryto 17 sierpnia w Rzeszowie. 

 

Sprawę zakażeń na Podkarpaciu bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Legionella. Jak można się zakazić? 

W weekend w Rzeszowie rozpoczęła się akcja dezynfekcji i płukania sieci wodociągowej. Ilość chloru w wodzie płynącej z kranów wzrosła dwudziestokrotnie. 

 

Legionelloza to choroba układu oddechowego. Do zakażenie dochodzi poprzez wdychanie aerozolu powstałego ze skażonej wody. Choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka. Nie jest możliwe zakażenie poprzez picie wody. 

dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie