Wystawa o "Błyskawicy" otwarta. Broń z Powstania Warszawskiego ma 80 lat

Polska
Wystawa o "Błyskawicy" otwarta. Broń z Powstania Warszawskiego ma 80 lat
Polsat News
Wystawa karabinu "Błyskawica"

Wystawa plenerowa o pistolecie maszynowym "Błyskawica" została otwarta w centrum Warszawy. W tym roku obchodzona jest 80. rocznica stworzenia tej broni. - To wyraz uznania dla wszystkich zaangażowanych w jej produkcję - powiedział burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens. Na uroczystości obecna była uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska.

Wystawa o pistolecie maszynowym "Błyskawica" jest dostępna dla zwiedzających na tzw. patelni przy wejściu do Metra Centrum w Warszawie.

 

Otworzono ją w 80. rocznicę stworzenia broni, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Powstania Warszawskiego.

 

- W naszym oddziale składano "Błyskawicę" z małych fragmentów, które produkowaliśmy w domach, małych zakładach, a nawet w niemieckich fabrykach, jako części maszyn hydraulicznych - powiedziała uczestniczka powstania Wanda Traczyk-Stawska.

 

- Nasi rusznikarze składali "Błyskawicę" i przekazywali do innych oddziałów - przekazała. - Każdy z nas znał tę broń - dodała.

 

W trakcie wystawy Traczyk-Stawska wzięła w ręce nowoczesny karabin. Broń podał jej były żołnierz Jednostki Wojskowej Grom Paweł Jan Mateńczuk.

 

WIDEO: Wystawa o "Błyskawicy" otwarta. Broń z Powstania Warszawskiego ma 80 lat

 


Pistolet maszynowy "Błyskawica" został opracowany w 1943 roku

- Tę broń tworzono przy placu Grzybowskim i placu Napoleona, przed i w trakcie Powstania Warszawskiego - powiedział Aleksander Ferens, burmistrz Śródmieścia.

 

- Wystawa to wyraz uznania dla wszystkich zaangażowanych w powstanie "Błyskawicy" - dodał.

 

ZOBACZ: Wanda Traczyk-Stawska: Trzeba zmienić ten rząd

 

"Błyskawica" to pistolet maszynowy opracowany w 1943 roku przez inż. Wacława Zawrotnego i Seweryna Wielaniera z Politechniki Warszawskiej.

 

Był produkowany w warunkach konspiracyjnych w Polsce podczas okupacji niemieckiej. Powstało prawie półtora tysiąca sztuk "Błyskawicy".

mbl/ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie