Bezpieczne letnie obozy. O czym powinni pamiętać rodzice

Polska
Bezpieczne letnie obozy. O czym powinni pamiętać rodzice
Polsat News
Wakacje to czas letnich kolonii

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi sezon kolonii i obozów dla dzieci. To czas, kiedy rodzice oddają swoje pociechy pod opiekę wyszkolonych wychowawców. Niestety, czasami nie zdają sobie sprawy z tego, jakie mają prawa i obowiązki.

- Przed wyborem kolonii czy obozu letniego warto sprawdzić organizatora w oficjalnej bazie organizatorów udostępnionej na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej – apeluje adwokat Katarzyna Bórawska, Kancelaria Prawna B-Legal.  


- Aby ubiegać się o organizację kolonii, należy mieć zgodę kuratorium oświaty właściwego ze względu na miejsce ich organizacji, a także straży pożarnej i Sanepidu - wyjaśnia. 

Wypadek na koloniach

Niestety zdarza się, że na obozach dochodzi do wypadków, nawet śmiertelnych. Wówczas odpowiedzialność ponosi organizator lub wychowawca.  

 

ZOBACZ: Coraz trudniej kupić tanie bilety na wakacje. Ekspertka podpowiada, jak nie przepłacić


- Zawsze zalecam rodzicom, żeby zanim wyślą swoją pociechę na wakacje, poprosili organizatora imprezy, aby podał numer polisy. Jest to bardzo ważne w przypadku ewentualnych roszczeń odszkodowawczych - mówi mec. Bórawska. 


Adwokat radzi również wychowawcom kolonijnym wykupienie polisy OC. 

Czytajmy umowy

Przed wyjazdem dziecka rodzice powinni dokładnie zapoznać się z umową. Coraz częściej organizowane są obozy, na których uczestnicy mają na przykład ograniczony dostęp do telefonów komórkowych. 


Zdarza się, że opiekuńczy rodzice, chcąc mieć częstszy kontakt z dzieckiem, podważają politykę ograniczenia dostępu do telefonu, co zdaniem organizatorów i wychowawców nie jest wskazane. 

 

ZOBACZ: Ośmiolatek zachorował podczas wakacji. Rodzice walczyli o odłączenie go od aparatury


- Jeżeli zaakceptujemy regulamin, to należy go przestrzegać - podkreśla mec. Bórawska. - Jeżeli inne dzieci nie mają kontaktu z rodzicami, a nasze ma, to po prostu jest to niesprawiedliwe – dodaje. 


Adwokatka wskazuje, że rodzice obowiązkowo powinni mieć numer telefonu do wychowawcy, aby mieć z nim kontakt, gdyby coś się stało.  

 

WIDEO: Zobacz materiał Polsat News

Skargi rodziców

Nie tylko brak dostępu do telefonu jest spornym punktem. 


- Niektórym rodzicom nie podobają się np. warunki techniczne lokalu. Wtedy taką sytuację należy zgłosić do Sanepidu lub do komendanta straży miejskiej - tłumaczy mec. Bórawska.  

 

ZOBACZ: Niemcy. Tragedia podczas wakacji. Marmurowa rzeźba zabiła siedmiolatkę


- Niektórzy narzekają na mało atrakcyjny plan na koloniach – tutaj już należy rozmawiać z wychowawcą. Zdarzają się skargi na nieodpowiednie posiłki, niedostosowane do potrzeb dzieci. Wtedy też należy porozmawiać z wychowawcą, organizatorem lub ewentualnie z Sanepidem – dodaje. 


Prawniczka przypomina, aby wszelkie istotne uwagi na temat dziecka wskazać w karcie kolonijnej, którą rodzice wypełniają, zanim wyślą swoją pociechę samą na wyjazd. 

adn / map / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie