Ruszyły zapisy na szczepionkę przeciw HPV. Od czerwca będzie podawana

Polska
Ruszyły zapisy na szczepionkę przeciw HPV. Od czerwca będzie podawana
Polsat News
Szczepienia przeciw HPV są bezpłatne

Od czerwca dzieci w wieku 12 i 13 lat będą mogły za darmo zaszczepić się przeciw HPV. Dziś ruszyły zapisy. Wizytę można umówić przez internet, infolinię lub osobiście. Szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowania na groźne choroby wywoływane przez ludzki wirus brodawczaka (HPV).

HPV, czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. Może wywoływać również inne nowotwory u kobiet i mężczyzn.

 

Wirus szerzą się drogą płciową. Przed zakażeniem może uchronić szczepionka. Najlepiej szczepić osoby w wieku nastoletnim, przed inicjacją seksualną.

Ruszają szczepienia przeciw HPV. Wizytę można umówić na trzy sposoby

Od 1 czerwca 2023 r. dzieci 12 i 13-letnie (urodzone od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia) będzie można zaszczepić się bezpłatnie. W tym celu należy umówić wizytę w przychodni, przez e-rejestrację lub infolinię 989 (siedem dni w tygodniu od godz. 7:00 do godz. 20:00) - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

 

 

Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach, w tym Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii jako jeden z podstawowych elementów profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywoływanych przez wirusy HPV. Dotychczas na świecie podano ponad 72 mln dawek szczepionki.

Szczepienia przeciw HPV. Mają wysoką skuteczność

Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje oceniające ich efektywność odnotowały 90 proc. redukcję infekcji wirusem HPV oraz 90 proc. zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85 proc. zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

 

ZOBACZ: Japonia: Ministerstwo zdrowia dopuszcza pierwsze pigułki aborcyjne

 

Szczepionki przeciw HPV stosowane w powszechnym programie szczepień to Cervarix oraz Gardasil 9. Schemat szczepienia w obu szczepionkach jest dwudawkowy.

 

Rekomendowany odstęp między dawkami to sześć miesięcy. Druga dawka nie powinna zostać podana później niż po 12 miesiącach od dawki pierwszej.

mbl / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie