Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Polska
Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
polsatnews.pl

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Maj jest ósmym miesiącem z rzędu, w którym RPP pozostawiła stopy procentowe na poziomie 6,75 proc. "Koniunktura w gospodarce światowej - mimo poprawy części wskaźników w ostatnich miesiącach - pozostaje osłabiona" - przekazała Rada Polityki Pieniężnej w komunikacie.

Na dwudniowym posiedzeniu RPP podjęła decyzję o tym, że utrzyma stopy procentowe na tym samym poziomie.

 

 

Oznacza to, że główna stopa procentowa NBP, czyli referencyjna, wynosi nadal 6,75 proc.

 

Stopa depozytowa jest na poziomie 6,25 proc., lombardowa - 7,25 proc., dyskontowa weksli - 6,85 proc., a redyskontowa weksli - 6,8 proc.

RPP: Do spadku inflacji będzie się przyczyniać osłabienie tempa wzrostu PKB

"Koniunktura w gospodarce światowej - mimo poprawy części wskaźników w ostatnich miesiącach - pozostaje osłabiona. W strefie euro roczna dynamika PKB w I kw. br. dalej się obniżała, a prognozy sygnalizują, że wzrost gospodarczy w bieżącym roku będzie niski" - przekazała RPP w komunikacie.

 

Dodano, że inflacja na świecie się obniża. "W większości gospodarek nadal jest ona jednak wysoka, do czego przyczyniają się wtórne efekty wcześniejszych szoków podażowych, w tym na rynku energii, a także czynniki popytowe i rosnące koszty pracy" - stwierdziła Rada Polityki Pieniężnej.

 

"Rada ocenia, że osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz ze spadkiem cen surowców będzie nadal wpływać ograniczająco na globalną inflację, co oddziaływać będzie również w kierunku niższej dynamiki cen w Polsce. Do spadku krajowej inflacji będzie się przyczyniać osłabienie tempa wzrostu PKB, w tym konsumpcji, następujące w warunkach istotnego obniżenia dynamiki kredytu" - napisano w komunikacie.

Decyzja dot. stóp procentowych nie zaskoczyła 

Rada Polityki Pieniężnej po raz ósmy z rzędu zdecydowała się nie podnosić stóp procentowych.

 

ZOBACZ: Marcin Kierwiński: Wyprowadzimy Adama Glapińskiego z NBP

 

Tego też spodziewali się ekonomiści, którzy uważają, że obniżka stóp może - w najbardziej optymistycznym scenariuszu - nastąpić jeszcze w tym roku. Inni twierdzą, że decyzja ta może zostać podjęta dopiero w 2024 roku. 

kg/mbl / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie