Polacy przyjmują za dużo leków. Może to prowadzić do niebezpiecznych interakcji

Polska
Polacy przyjmują za dużo leków. Może to prowadzić do niebezpiecznych interakcji
Polsat News
Dla dobra chorego jeden specjalista powinien wiedzieć, co wypisuje inny

Nawet kilkadziesiąt różnych leków - tyle potrafi przyjmować jeden pacjent. Nawet jeśli nie ma ich tak dużo, dublują swoje działanie lub wchodzą ze sobą w niebezpieczne dla chorego reakcje. Zamiast leczyć - szkodzą. Lekarze apelują: sprawdźmy z lekarzem rodzinnym całą listę tego, co ma nas uzdrowić.

Blisko 40 proc. pacjentów w wieku powyżej 65 lat łyka więcej niż pięć leków dziennnie. To polipragmazja, czyli niewłaściwa terapia wielolekowa.


- Jeżeli pacjent bierze powyżej pięciu leków jednocześnie, to nieporządane interakcje między tymi lekami występują w 100 proc. - mówi Sławomir Ogórek, lekarz pediatra, lekarz medycyny rodzinnej ze szpitala dziecięcego w Olsztynie. 

 

ZOBACZ: Prof. Andrzej Fal: Powinniśmy ograniczyć dostępność do alkoholu

 

Każdy lekarz zna swojego rekordzistę. Jeden z pacjentów Sławomira Ogórka przyjmował 27 różnych leków. Jak opowiada, osoba ta zapadła w śpiączkę. 

Lekarz ostrzega przed kumulowaniem leków na serce

Czasami lekarze przecierają oczy ze zdumienia, bo pacjenci przyjmują kilka leków o różnych nazwach z tą samą substancją czynną. Najgroźniejsze jest kumulowanie leków na serce.

 

- Może dojśc do nadmiernego zwolnienia pracy serca, do nadmiernego spadku ciśnienia tętniczego. Niejednokrotnie spotykaliśmy się z pacjentami, którzy zgłaszali się z objawami wynikającymi z przedawkowania leków - ostrzega dr Tomasz Karauda ze szpitala uniwersyteckiego w Łodzi.

 

WIDEO: Polacy przyjmują za dużo leków

 

 

Dla dobra chorego jeden specjalista powinien wiedzieć, co wypisuje inny.

 

- Każdy patrzy ze swojej perspektywy, swojej specjalności lekarskiej. Raczej nie spotkałam się z tym, żeby to było dokumentnie sprawdzane - twierdzi jedna z pacjentek.

Leki bez recepty i suplementy diety

Przy tworzeniu bilansu przyjmowanych środków należy pamiętać także o lekach bez recepty oraz o tym, by nie nadużywać suplementów diety. Polacy sa rekordzistami, łykają je jak cukierki. W ubiegłym roku na tabletki, które nie są lekami, wydaliśmy ponad siedem miliardów złotych. To o miliard więcej niż rok wcześniej.


- Jeżeli jesteś pacjentem, który bierze wiele leków, wybierz się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego, żeby przejrzał twój koszyczek leków - apeluje Tomasz Karauda. 

 

an / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie