Katowice. 7 mln hrywien ukrytych w bagażach. Podróżni nie zgłosili pieniędzy do kontroli

Polska
Katowice. 7 mln hrywien ukrytych w bagażach. Podróżni nie zgłosili pieniędzy do kontroli
KAS Śląsk
W bagażach czterech osób znajdowała się gotówka o łącznej wartości 7 mln hrywien

Na lotnisku funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykryli w bagażach czterech podróżnych gotówkę o wartości ponad 800 tys. zł. Osoby przewożące te sumy zostały ukarane mandatami karnymi na łączną kwotę ponad 62 tys. zł. Podróżni, którzy mają z sobą co najmniej 10 tys. euro i wyjeżdżają z Unii lub do niej przyjeżdżają, muszą zgłosić ten fakt.

- Na lotnisku Katowice-Pyrzowice funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ze śląskiej KAS dokonali rutynowej kontroli bagaży podróżnych lotu z Kutaisi (Gruzja) do Katowic - powiedział rzecznik prasowy śląskiej KAS Michał Kasprzak.

 

Jak się okazało, w walizkach czterech osób znajdowała się gotówka o łącznej wartości 7 mln hrywien, co po przeliczeniu wynosi ponad 800 tys. zł.

 

W bagażach czterech podróżnych znaleziono znaczne ilości gotówkiKAS
W bagażach czterech podróżnych znaleziono znaczne ilości gotówki

 

- Bagaże należały do obywateli Ukrainy, którzy przekraczali przejście zielonym pasem "nic do zgłoszenia" - przekazał rzecznik. Dodał, że podróżni tłumaczyli, że pieniądze są przeznaczone na zakup nieruchomości.

Podróżni zostali ukarani mandatem na ponad 60 tysięcy złotych

Za brak zgłoszenia przewozu pieniędzy w tak znacznej ilości, funkcjonariusze ukarali podróżnych mandatami na łączną kwotę ponad 62 tys. zł.

 

W bagażach czterech podróżnych znaleziono znaczne ilości gotówkiKAS
W bagażach czterech podróżnych znaleziono znaczne ilości gotówki

 

KAS przypomina, że osoba przewożąca środki pieniężne w wysokości co najmniej 10 tys. euro musi złożyć deklarację tych środków pieniężnych właściwym organom państwa członkowskiego, przez które wjeżdża do Unii Europejskiej lub wyjeżdża z Unii, oraz udostępnić je tym organom do kontroli.

 

ZOBACZ: Nigeria: Celnicy udaremnili próbę przemytu siedmiu tysięcy penisów osłów

 

Obowiązek złożenia deklaracji środków pieniężnych nie jest uznawany za spełniony, jeżeli przekazane informacje są nieprawdziwe lub niekompletne lub jeżeli środki pieniężne nie zostały udostępnione do kontroli.

mbl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie