Kwadratowe dziuple w Tatrzańskim Parku Narodowym. Zrobił je dzięcioł czarny
Otwory w drzewach, które nie wyglądają standardowo, są dziełem płochliwego ptaka, dzięcioła czarnego. Zdjęcia charakterystycznych dziupli zamieścił w mediach społecznościowych Tatrzański Park Narodowy. Dodano, że na terenie parku może być do 40 ptaków tego gatunku.
"Te spore i równo wydrążone otwory w drzewach wykuwa dzięcioł czarny w poszukiwaniu przede wszystkim larw chrząszczy" - przekazano na Facebooku Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Dodano, że dzięcioł bardzo lubi też mrówki i larwy innych owadów. Wydrążone w pniu drzewa otwory są później zasiedlane przez przez inne zwierzęta.
W Tatrzańskim Parku Narodowym liczebność dzięcioła czarnego szacuje się na 18-20 par
"Jego żerowiska stają się później miejscami lęgowymi i schronieniem dla szeregu innych gatunków ptaków - tzw. dziuplaków wtórnych (włochatki, siniaka, puszczyka), nietoperzy i mniejszych ssaków. W Tatrzańskim Parku Narodowym szacujemy liczebność dzięcioła czarnego na 18-20 par" - napisano.
Dzięcioł czarny jest płochliwym ptakiem
Zwierzęta są największym europejskim gatunkiem z rodziny dzięciołowatych, są też najskromniej ubarwione. Charakterystyczne, czarne ubarwienie oraz duże (jak na dzięcioła) rozmiary, czynią go łatwo rozpoznawalnym.
ZOBACZ: Medyka: Przemytnik przewoził żywe sokoły w bagażach. Ptaki były odurzone i skrępowane
To ptak płochliwy, trudny do obserwacji, choć łatwy do zidentyfikowania, zwłaszcza w locie. Dzięcioły czarne są monogamiczne, tworzą pary. Żyją ok. 14 lat.
Czytaj więcej