Rozbito grupę przestępczą, która przemycała papierosy z Białorusi do Polski. Zatrzymano 16 osób

Polska
Rozbito grupę przestępczą, która przemycała papierosy z Białorusi do Polski. Zatrzymano 16 osób
KAS
W sprawie przemytu papierosów zarzuty usłyszało 18 osób

Dzięki współpracy kilku polskich służb i Europolu zatrzymano 16 osób z grupy przestępczej odpowiedzialnej za przemyt papierosów z Białorusi do Polski. - To jedna z największych spraw w historii Straży Granicznej - przekazała rzeczniczka prasowa SG Anna Michalska. Grupa przemyciła blisko 20 mln paczek papierosów, czym naraziła Skarb Państwa na stratę ponad 437 milionów złotych.

Podlaski Oddział Straży Granicznej (SG), Biuro Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów (BIW), podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji Zarządu w Warszawie (CBŚP) wraz z Europolem rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą odpowiedzialną za największy w historii przemyt papierosów z Białorusi do Polski - przekazała reporterka Polsat News Weronika Korol.

 

- Zostało zatrzymanych 16 osób, w tym 2 zostały dodatkowo doprowadzone z aresztów śledczych, gdzie obywają kare pozbawienia wolności, w związku z innymi przestępstwami - powiedział dyrektor Zarządu Operacyjno-Śledczego KGSG płk Arkadiusz Olejnik.

 

- Grupa była bardzo hermetyczna. Składała się głównie z obywateli polskich, którzy zajmowali się organizowaniem przemytu, transportem papierosów i ich dalszą dystrybucją - przekazał Olejnik. - W latach 2020-21 grupa przemyciła blisko 20 mln paczek papierosów - dodał.

W akcji wzięło udział blisko 200 funkcjonariuszy

Struktura organizacji była mocno zhierarchizowana. Istniał stały podział zadań i ról pomiędzy jej poszczególnymi członkami.

 

Wśród zatrzymanych jest szef grupy. 59-latek był odpowiedzialny za zamawianie na terenie Białorusi papierosów, organizację przemytu papierosów przez granicę i ich dalszą dystrybucję.

 

W jego mieszkaniu zabezpieczono m.in. 190 tys. zł, 95 tys. euro oraz 6 kg złota. Mężczyzna usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, przemytu, prania brudnych pieniędzy i korumpowania funkcjonariuszy.

 

ZOBACZ: Gdańsk. Pies Edek odszedł na emeryturę. To on wykrył przemyt kokainy z Kolumbii

 

Zatrzymano także członka grupy przestępczej, 49-letni mężczyzna, był odpowiedzialny za kontakty z zatrzymanymi funkcjonariuszami, m.in. wypłacał im pieniądze. W jego miejscu zamieszkania zabezpieczono 582 tys. zł.

 

- W akcji wzięło udział blisko 200 funkcjonariuszy - powiedziała rzeczniczka prasowa SG Anna Michalska. - Na terenie woj. podlaskiego oraz mazowieckiego zatrzymano 16 obywateli Polski - dodała.

 

Rzeczniczka przekazała, że przeszukano ponad 30 miejsc. - Funkcjonariuszy wspierały psy służbowe KAS szkolone do wykrywania pieniędzy - powiedziała. Jak poinformowała Michalska, akcja służb trwała już od dwóch lat, kiedy to udaremniono pierwszy przemyt papierosów z Białorusi.

 

WIDEO: Rozbito grupę przestępczą, która przemycała papierosy. Służby zatrzymały 16 osób

 

 

Grupa naraziła Skarb Państwa na stratę ponad 437 milionów złotych

Służby Podlaskiego Wydziału Terenowego BIW zatrzymali siedmiu funkcjonariuszy KAS. Mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

 

Pracownicy zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Wszczęto wobec nich procedurę zwolnienia ze służby.

 

ZOBACZ: Austria: Pięciu Polaków aresztowanych w związku z przemytem narkotyków

 

Pozostałe zatrzymane osoby to siedmiu mężczyzn oraz dwie kobiety. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i przemytu papierosów. Sześciu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na okres trzech miesięcy.

 

Sprawa jest rozwojowa. Służby nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Oszacowano, że grupa naraziła Skarb Państwa na stratę ponad 437 milionów złotych.

mbl/grz/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie