"Ustawa wiatrakowa". Głosowanie w Sejmie

Polska
"Ustawa wiatrakowa". Głosowanie w Sejmie
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/Hans
Sejm zdecydował ws. ustawy wiatrakowej

Sejm uchwalił "ustawę wiatrakową", która zdaniem Komisji Europejskiej jest jednym z tzw. kamieni milowych potrzebnych do wypłaty Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Zgodnie z nowelizacją minimalna odległość wiatraka od domu będzie wynosić 700 metrów. 

 

Za uchwalaniem noweli ustawy głosowało 214 posłów, 27 było przeciw, 209 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi do Senatu. 

 

Za "ustawą wiatrakową" zagłosowało 205 posłów PiS, dwóch posłów Konfederacji (Artur Dziambor, Jakub Kulesza), dwóch posłów Kukiz'15 (Stanisław Żuk, Jarosław Sachajko), troje posłów koła Polskie Sprawy (Andrzej Sośnierz, Agnieszka Ścigaj, Zbigniew Girzyński) oraz dwóch posłów niezrzeszonych - Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza. 

 

Od głosów wstrzymali się posłowie 

"Ustawa wiatrakowa". Rezygnacja z zasady 10H

Projekt noweli tzw. ustawy wiatrakowej, który ma zliberalizować tzw. zasadę 10 H (wprowadzoną ustawą z 2016 roku) jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy. 

 

ZOBACZ: Marek Suski: Nie walczymy z wiatrakami

 

Wniesiony do Sejmu w lipcu 2022 roku rządowy projekt zakłada, że odległość wiatraków od zabudowań zamiast obecnej minimalnej odległości wynoszącej 10-krotność wysokości wiatraka z łopatą w najwyższym położeniu będzie mogła wynosić co najmniej 500 m. O ostatecznej odległości ma decydować społeczność lokalna. Zasada dziesięciokrotności wysokości (10H) ma być nadal obowiązująca dla odległości instalacji od parków narodowych, jednak dla rezerwatów przyrody ma to być minimalna odległość 500 m.

 

W ubiegły czwartek sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz samorządu i polityki regionalnej przyjęły poprawkę do rządowego projektu, która zwiększa z 500 do 700 m minimalną odległość wiatraka, ale wyłącznie od budynków mieszkalnych. Poprawka ta została zgłoszona przez szefa komisji energii Marka Suskiego (PiS). Jednocześnie komisja całkowicie zniosła zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin wiatrowych. Zgodnie z przyjętą poprawką nie będzie tutaj żadnych ograniczeń.

dsk/ml / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie