Energia jądrowa zapewni konkurencyjność polskiej gospodarki - prezes PGE Wojciech Dąbrowski

Polska
Energia jądrowa zapewni konkurencyjność polskiej gospodarki - prezes PGE Wojciech Dąbrowski
Polsat News
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski w "Gościu Wydarzeń".

Przeciętna polska rodzina odniesie wymierne korzyści z zamrożenia cen energii i zaoszczędzi co najmniej 2 tys. zł - mówił Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej w "Gościu Wydarzeń". Jak dodał dzięki energetyce jądrowej wolnej od opłat za emisję dwutlenku węgla polska gospodarka będzie mogła być konkurencyjna na tle Europy i świata, zaś transformacja będzie jej kołem zamachowym.

Zapytany o decyzję rządu w sprawie wsparcia odbiorców ciepła prezes PGE Wojciech Dąbrowski powiedział, że to kolejne "konkretne rozwiązanie rządu mające na celu zniwelowanie negatywnego wpływu kryzysu energetycznego, który został wywołany agresją Rosji na Ukrainę". Przypomniał, że spowodowała ona drastyczny wzrost cen paliw, gazu, węgla. Według niego Polacy dzięki temu w mniejszym stopniu odczują skutki kryzysu energetycznego.

 

Według niego PGE, które jest największych producentem ciepła w Polsce, uzyska rekompensaty, które uzupełnią różnicę wynikająca z ceny ciepła dostarczanego indywidualnym odbiorcom, a realnymi kosztami jego produkcji.

Polskie rodziny skorzystają na zamrożeniu cen energii

- Klient będzie miał wzrost kosztów ciepła zagwarantowany wcześniej - powiedział Wojciech Dąbrowski w "Gościu Wydarzeń". - My jako przedsiębiorstwa otrzymamy rekompensatę, która pokryje różnicę w kosztach pomiędzy kosztem płaconym przez klienta za 1 gigadżul a tym rzeczywistym kosztem wytworzenia ciepła, które będą ponosiły przedsiębiorstwa ciepłownicze - powiedział prezes PGE.

 

Zapytany, czy rachunki za prąd pójdą w 2023 roku w górę, powiedział, ze "nie ma takiego niebezpieczeństwa".

 

- Polski rząd wprowadził kolejne rozwiązanie w ramach tarczy solidarnościowej, które gwarantuje zamrożenie cen energii na poziomie z roku ubiegłego. Wa więc wszyscy klienci, którzy zużywają do 2 tys. kilowatogodzin rocznie, będą płacili za energię elektryczną w cenach za rok 2022. Jeśli przekroczą to zużycie, to będą płacili 695 zł za megawatogodzinę - powiedział.

 

ZOBACZ: Elektrownia jądrowa w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki: Potwierdzamy realizację projektu

 

Jak dodał, rozwiązanie to będzie zachęcało do oszczędności energii, bo wszyscy ci klienci, którzy zużyją co najmniej o 10 proc. energii mniej niż w roku poprzednim otrzymają rabat wysokości ok. 10 proc. po przekroczeniu limitów wyznaczonych przez tę ustawę.

Przypomniał, ze limit wynosi 2000 kWh dla klienta indywidualnego, 2600 kWh dla rodziny z niepełnosprawnością i 3000 kWh dla rolników.

- Jeśli chodzi o odbiorców indywidualnych to rabat jest automatyczny, jeśli chodzi o rodziny z niepełnosprawnością i rolników, to oni musza złożyć stosowne oświadczenie - powiedział. Jak dodał są one odbierane "już od jakiegoś czasu", a informacja o tym, jak postąpić jest na stronach internetowych dostawców energii.

 

- Przeciętna polska rodzina dzięki temu rozwiązaniu dotyczącemu zamrożenia cen energii, które zaproponował rząd, zaoszczędzi na energii elektrycznej rocznie co najmniej 2000 zł. To rozwiązanie ma wymierne korzyści finansowe - powiedział prezes PGE.

Energia jądrowa zapewni konkurencyjność gospodarki

- W Davos dyskusja dotyczy w tej chwili głównie kwestii gospodarczych - powiedział Dąbrowski. Jak dodał chodzi o zagadnienia walki z inflacją, zerwaniem łańcuchów dostaw.

 

- Temat który przede wszystkim wybrzmiewa to wojna i agresja Rosji na Ukrainę, która wywołała kryzys energetyczny - powiedział. Jak dodał w związku z tym ważny jest temat transformacji energetycznej.

 

- Transformacja energetyki jest niezbędna aby chronić środowisko, aby chronić czyste powietrze, ale zarazem inwestowanie w energetykę odnawialną i niskoemisyjną ma być jednym z głównych kół zamachowych gospodarki europejskiej ale także światowej - powiedział.

 

Jak wyjaśnił najważniejszy panel dotyczący energetyki jądrowej odbędzie się w środę. Otworzy go prezydent Andrzej Duda, a swoje wystąpienie będzie miał także wicepremier Jacek Sasin.

 

ZOBACZ: Elektrownia atomowa w Pątnowie. Mieszkańcy są zdecydowanie na tak, mówią o korzyściach

 

Przypomniał, że PGE prowadzi wspólny projekt z największym prywatnym producentem energii elektrycznej firmą ZE PAK i z partnerem koreańskim. Zapowiedział, że w panelu dotyczącym energii z elektrowni atomowej w Pątnowie uczestniczyć będzie strona koreańska a także minister energii.

 

- Pamiętajmy, że bezpieczna, suwerenna energetycznie Polska, to Polska niezależna, silna, która będzie mogła samostanowić, a także produkować energię po kosztach znacznie niższych niż dzisiaj - dodał. Przypomniał, że jądrowa produkcja energii jest pozbawiona kosztów emisji CO2.

 

- W sposób oczywisty produkcja ze źródeł jądrowych będzie produkcją tańszą dla klientów, a tym samym dla polskiej gospodarki, przez co będzie się ona mogła rozwijać, będzie mogła konkurować z gospodarkami innych krajów europejskich i na świecie - powiedział Wojciech Dąbrowski.

 

WIDEO - Prezes PGE Wojciech Dąbrowski w "Gościu Wydarzeń"

 

Wojciech Dąbrowski: Węgla w Polsce nie brakuje

Prezes PGE dodał, że węgiel staniał, a samorządy kupują węgiel od PGE po 1500 zł za tonę, a sprzedają nie drożej niż po 2000 zł za tonę. Dodał, że Grupa PGE wywiązała się z nałożonego przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego zobowiązania, by zasypać lukę węglową, która powstała po ogłoszeniu embarga na ten surowiec sprowadzany z Rosji.

 

- Dzisiaj nie ma problemu z węglem. Wszyscy mają węgiel. Nie mamy tego problemu, z którym mierzyliśmy się jeszcze na jesieni, że może nie być węgla w Polsce - powiedział Wojciech Dąbrowski.

 

- Jeśli chodzi o ceny to one sukcesywnie spadają, są coraz niższe - dodał. - Cena gazu także spadła. Zakładam, że w konsekwencji w przeciągu kliku miesięcy te ceny będą jeszcze spadały i będą niższe niż są dzisiaj - stwierdził prezes PGE.

 

Przyznał, że PGE buduje farmy wiatrowe na Bałtyku.

 

- Pierwszy prąd popłynie w 2026 roku. To jest projekt, który w tej chwili realizujemy z partnerem duńskim. To jest 2,6 gigawata, jeden gigawat realizujemy sami. Kilka dni temu otrzymaliśmy jeszcze nieprawomocną, ale kolejną decyzję o przyznaniu koncesji dla PGE o mocy 1 gigawata - powiedział. - My jako PGE konsekwentnie realizujemy projekt transformacji polskiej energetyki - dodał.

 

ZOBACZ: Rząd przyjął uchwałę w sprawie atomu. Wybrano technologię

 

- W przyszłości będziemy stali na dwóch silnych nogach. Po pierwsze energetyka jądrowa i realizacja projektu z firmą ZE PAK oraz z partnerem koreańskim, firmą KHNP. Z drugiej strony odnawialne źródła energii - powiedział prezes PGE.

 

- Czekamy na liberalizację przepisów, które w tej chwili ograniczaj a budowę farm wiatraków na lądzie, ale jesteśmy pełni optymizmu, że te przepisy niedługo będą zliberalizowane i będziemy mogli ruszyć z pełnym impetem, bo mamy przygotowane projekty - mówił prezes PGE, wymieniając także projekty fotowoltaiczne.

 

- Polska energetyka się transformuje, prowadzimy w tej chwili bardzo konkretne wielodziesięciomiliardowe inwestycje w energetykę po to, aby Polska była bezpieczna energetycznie w przyszłości, bo odejście od węgla jest procesem nieunikniony. wiemy, że węgiel się kończy, jest coraz głebiej, więc jego pozyskiwanie jest coraz droższe - powiedział.

 

- Z drugiej strony mamy politykę klimatyczną, która generuje koszty energii elektrycznej z węgla - przypomniał. - Produkując energię z węgla musimy płacić opłaty CO2. W 2023 roku tylko PGE zapłaci ponad 20 mld zł za uprawnienia CO2 - poinformował Wojciech Dąbrowski. - Naszym celem jest jak najszybsze odejście od węgla i dekarbonizacja Polskiej energetyki - wyjaśnił.

- W najbliższych latach węgiel będzie naszym podstawowym paliwem. Ale w przeciągu 10-15 lat polska energetyka będzie korzystała zwęgla w sposób bardzo ograniczony - zadeklarował.

 

Dotychczasowe wydania programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

hlk/Polsat News/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie