Izrael. Biblijne miejsce, w którym Jezus uzdrowił niewidomego, zostanie otwarte po 2000 latach

Świat
Izrael. Biblijne miejsce, w którym Jezus uzdrowił niewidomego, zostanie otwarte po 2000 latach
Facebook.com/Kobi Harati/City of David
Odkopana północna krawędź sadzawki Siloe na tle komputerowej wizualizacji

Izraelski Urząd Starożytności, Izraelski Zarząd Parków Narodowych i Fundacja Miasta Dawida ogłosiły na kilka dni przed nowym rokiem, że Sadzawka Siloe, zwana również Siloam, miejsce biblijne cenione zarówno przez chrześcijan i żydów, zostanie po raz pierwszy otwarte dla publiczności po 2 tysiącach lat.

Władze Izraela podjęły przełomową decyzję o odkopaniu historycznej sadzawki Siloe, która w starożytności była częścią systemu wodociągowego Jerozolimy oraz pełniła funkcję zbiornika wodnego w czasach Świątyni i panowania króla Ezechiasza, około 2700 lat temu.

 

 - Wykopaliska w sadzawce Siloe mają ogromne znaczenie dla chrześcijan na całym świecie - powiedział amerykański pastor John Hagee, założyciel i przewodniczący organizacji Christians United for Israel w rozmowie z Fox News Digital.

O tym miejscu wspomina Ewangelia. Wierni w końcu je zobaczą

To w tym miejscu Jezus uzdrowił niewidomego (J 9,7) i to tutaj 2000 lat temu żydowscy pielgrzymi oczyszczali się przed wejściem do Drugiej Świątyni. Zgodnie w wierzeniami woda z "sadzawki Siloam" - jak nazywana jest w ewangelii Jana - leczyła.

 

 

W 1880 roku na miejscu odkryto inskrypcję napisaną w starożytnym języku hebrajskim, opisującą sposób, w jaki woda została skierowana do basenu ze źródła Gihon i obecnie znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Stambule. Napis pochodzi z czasów Ezechiasza.

 

Sadzawka Siloe (Siloam) i Droga Pielgrzymkowa, oba położone w Jerozolimie, należą do najbardziej inspirujących archeologicznych miejsc wspomnianych w Biblii - twierdzą eksperci cytowani przez Fox News Digital.

Słynna sadzawka zostanie udostępniona turystom. "Potwierdza biblijne dziedzictwo Jerozolimy"

Ze'ev Orenstein, dyrektor ds. międzynarodowych Fundacji Miasta Dawida w Jerozolimie, powiedział redakcji Fox News: - Jedno z najbardziej znaczących miejsc potwierdzających biblijne dziedzictwo Jerozolimy — nie tylko w kwestii wiary, ale w rzeczywistości — mający znaczenie dla miliardów ludzi na całym świecie, zostanie w pełni udostępniony po raz pierwszy od 2000 lat.

 

 

Przez cały ten czas sadzawka popadała w coraz większe zapomnienie i ruinę. Odkryta na nowo  w 2004 roku przez archeologów, stała się celem badań i wykopalisk będących bezcennym źródłem wiedzy na temat życia starożytnych mieszkańców położonego w jej pobliżu miasta.

 

ZOBACZ: Izrael: archeolodzy odkryli wielką winnicę sprzed około 1500 lat

 

Niewielka część basenu, która została do tej pory jako jedyna w całości odkopana, jest dostępna dla zwiedzających od kilku lat. Jednak zdecydowana większość zbiornika jest obecnie obiektem intensywnych działań rewitalizacyjnych i zostanie otwarta fragmentarycznie lub po odkryciu całego terenu. Archeologiczny projekt pełnego odkopania niecki potrwa kilka lat.

 

 

Podczas stopniowego odkrywania coraz głębszych i starszych warstw sadzawki, jeszcze w czasie trwania prac, odwiedzający będą mogli zobaczyć postępy w jego odsłonięciu. Po ukończeniu projektu, sadzawka Siloe zostanie dodana do turystycznej trasy, która zaczyna się w Mieście Dawida, a kończy u stóp Ściany Płaczu.

 

ZOBACZ: Izrael. Odkrycie nad Morzem Martwym. Archeolodzy znaleźli fragmenty Biblii

 

- Sadzawka Siloe w Parku Narodowym Miasta Dawida w Jerozolimie to miejsce o znaczeniu historycznym, narodowym i międzynarodowym - powiedział burmistrz Jerozolimy Moshe Lion. - Po wielu latach oczekiwania wkrótce zasłużymy na odkrycie tego ważnego miejsca i udostępnienie go milionom turystów odwiedzających Jerozolimę każdego roku - dodał.

 

map/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie