"Do domu wraca słynny pies z Azowstalu". Zwierzę miało być u Kadyrowa

Świat
"Do domu wraca słynny pies z Azowstalu". Zwierzę miało być u Kadyrowa
Telegram/Andrij Jermak
Ukraina: Podczas wymiany jeńców wojennych do domu wrócił pies rasy Amerykański pitbulterier

Do Ukrainy wrócił pies, którego Rosjanie mieli wywieźć z Azowstalu i rzekomo przekazać przywódcy Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi - przekazał w sobotę portal Ukraińska Prawda. W ostatni dzień 2022 roku doszło do wymiany jeńców wojennych z Rosją, dzięki czemu do Ukrainy wróciło 140 osób, w tym obrońcy Mariupola.

W sobotę sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych Ukrainy powiadomił, że udało się doprowadzić do kolejnej wymiany z Rosją, dzięki temu do ojczyzny wróciło 140 jeńców wojennych. Była to 35 wymiana z Rosją od początku wojny w Ukrainie.

 

Wśród osób, które wróciły do Ukrainy, znalazło się: 82 żołnierzy Zbrojnych Sił Ukrainy, 22 członków Gwardii Narodowej Ukrainy, 15 żołnierzy Obrony Terytorialnej, 11 przedstawicieli Sił Morskich i 10 członków Straży Granicznej. Wśród jeńców: 44 osoby to obrońcy Mariupola, a jedna została pojmana przez Rosjan na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

 

ZOBACZ: Dmytro Kozacki, fotograf i obrońca Azowstalu: Nie ma powrotu do normalności

 

"Oprócz tego do domu udało się sprowadzić czworonożnego przyjaciela ukraińskich wojowników - psa rasy amerykański pitbulterier. Został on ewakuowany z Azowstalu razem z obrońcami Mariupola, a następnie wywieziony do Rosji" - przekazano w komunikacie.

Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zamieścił w serwisie Telegram zdjęcie psa. "Do domu wraca także słynny pies z Azowstalu" - napisał.

Media: Pies miał zostać przekazany Kadyrowowi

Portal Ukraińska Prawda zwrócił uwagę, że czerwcu prokremlowska agencja Ria Nowosti informowała, że rosyjski wolontariusz przekazał przywódcy Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi "uratowanego z terenu ukraińskiego kombinatu metalurgicznego Azowstal pittbula".

- Adidas, wcześniej nazywano go Adolf był w Azowstalu przez dwa miesiące razem ze swoją właścicielką. Podczas poddania się (obrońców Azowstalu i Mariupola w maju - red.) został oddany służbom, które skontaktowały się ze mną, bym znalazł mu nowy dom - mówił wolontariusz, cytowany przez portal. 

 

anw/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie