Kuźnica Białostocka: Fałszywy komunikat o otwarciu przejścia granicznego. Otrzymali ją migranci

Polska
Kuźnica Białostocka: Fałszywy komunikat o otwarciu przejścia granicznego. Otrzymali ją migranci
Zdj. ilustracyjne, fot. Twitter/Straż Graniczna
Nie ma planów otwarcia polsko-białoruskiego przejścia w Kuźnicy Białostockiej - informuje Straż Graniczna

"Po stronie białoruskiej rozsyłane są nieprawdziwe komunikaty o otwarciu polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy" - przekazała w sobotę Straż Graniczna. Jak poinformowała, twórcy tych fałszywych wiadomości podszywają się pod polskich mundurowych. "To fake news. Przejście pozostaje zamknięte" - uściślili funkcjonariusze.

Nieprawdziwe komunikaty rozsyłane są m.in. za pośrednictwem komunikatora Viber. Ich odbiorców fałszywie informuje się, że przejście w Kuźnicy Białostockiej jest otwarte od sobotniego południa. 

 

Za alerty rzekomo odpowiada polska Straż Graniczna, a konto, na którym się pojawiły, posługuje się jej logiem. Formacja zapewniła jednak w sieci, że są one dezinformacją.

 

 

"Po stronie białoruskiej rozsyłane są nieprawdziwe komunikaty o otwarciu dziś przejścia granicznego w Kuźnicy. To fake news, przejście pozostaje zamknięte i nie jest planowane jego otwarcie w najbliższym czasie" - przekazali mundurowi.

Straż Graniczna: Szukamy odpowiedzialnych za rozesłanie fake newsów

Rzeczniczka SG ppor. Anna Michalska uściśliła w rozmowie z PAP, iż "sprawa jest świeża, a wiadomość zdążyła się już rozejść po podróżnych, ponieważ na miejscu zaczęli gromadzić się ludzie". 

 

ZOBACZ: Ukraina. Namawiała męża, by gwałcił Ukrainki. Olga Bykowska poszukiwana przez SBU

 

Nieprawdziwy komunikat brzmi: "W związku z dużą liczbą pojazdów na granicy z Białorusią od godz. 12 zostanie otwarte przejście graniczne 'Kuźnica Białostocka'. Strona białoruska otrzymała o tym zawiadomienie".

 

Straż Graniczna przekazała, że trwa ustalanie, kto odpowiada za rozesłanie fałszywych informacji.

 

Ruch na przejściu w Kuźnicy został zawieszony 9 listopada zeszłego roku. Polskie władze argumentowały, że muszą podjąć takie działania, ponieważ Białoruś nie reaguje na próby bezprawnego przekraczania granicy przez zorganizowane grupy migrantów, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu.

wka/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie