Ostrzeżenia przed marznącymi opadami. Gołoledź na drogach i chodnikach

Polska
Ostrzeżenia przed marznącymi opadami. Gołoledź na drogach i chodnikach
Polsat News
Gołoledź na drogach i chodnikach

Marznące opady i gołoledź powodują, że na drogach i chodnikach jest naprawdę ślisko. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia - obowiązują w poniedziałek i wtorek. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaapelował do dyrektorów, aby "z uwagi na trudną sytuację komunikacyjną odwołali zajęcia dydaktyczne w szkołach".

Od niedzielnego wieczora Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami. Z najnowszych informacji wynika, że obecnie występują one głównie we wschodniej części kraju. Bardzo ślisko jest także na ulicach Warszawy. Kamera Polsat News zarejestrował wiele spektakularnych upadków osób, które tego ranka zmierzają do pracy czy szkoły.

 

ZOBACZ: Rosja: Propaganda "ostrzega" przed kryzysem w Polsce. Bloger sprawdził, jak jest naprawdę

 

"W najbliższym czasie opady będą się jeszcze utrzymywać, powodując gołoledź i znacznie pogarszając warunki na drogach" - podało IMGW.

Przez kraj przeszła fala marznących opadów

"W wielu miejscach chodniki mogą wyglądać jak ten ze zdjęcia (Warszawa), bądźcie ostrożni" - podano.

Wcześniej podobna sytuacja wystąpiła na zachodzie kraju. W niedziele wieczorem w mediach społecznościowych IMGW pojawiło się ostrzeżenie dla woj. łódzkiego i opolskiego oraz wschodnich części woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego.

 

Białystok: Prezydent zaapelował o odwołanie zajęć w szkołach

Miejscami skala problemów komunikacyjnych jest naprawdę duża. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaapelował do dyrektorów, aby "z uwagi na trudną sytuację komunikacyjną odwołali zajęcia dydaktyczne w szkołach".

 

"Dzieciom, które dotrą do szkół zostanie zapewniona opieka wychowawcza w świetlicach" - zapewnił.

Warszawa: Urząd miasta apeluje o ostrożność

Na stronie warszawskiego urzędu miasta pojawił się apel do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności z uwagi na trudne warunki na drogach i chodnikach.

 

"Drogi i chodniki mogą zmieniać się niemalże w lodowiska - zachowajcie szczególną ostrożność podczas podróży" - podano. 

 

Jednocześnie zaznaczono, że "służby porządkowe robią co mogą". "70 posypywarek Zarządu Oczyszczania Miasta przez całą noc pracuje na warszawskich ulicach i w miejscach, gdzie ruch pieszych jest największy, jak np. na dojściach do metra i 4400 przystankach. To w sumie 3,5 mln m kw. terenów. Posypywarki działają na tych ulicach, którymi kursują autobusy miejskie. To w sumie 1600 km stołecznych dróg. Pozostałe są oczyszczane m.in. na zlecenie urzędów dzielnic" - przekazał urząd.

Kraków. Wiceprezydent: Zachowajcie szczególną uwagę

Do mieszkańców zaapelował również Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa. "Marznący opad deszczu i mżawki przy ujemnej temperaturze powietrza i nawierzchni spowodowały oblodzenie dróg i chodników - zachowajcie Państwo proszę szczególną uwagę!" - napisał na Twitterze.

 

Zapewnił, że w mieście "akcja zina trwa - cały sprzęt kontynuuje prace". Dodał, że MPK jeździ "bez większych utrudnień".

 

Pogoda: We wtorek pochmurnie

Synoptycy wskazują, że w dalszej części dnia, w zdecydowanej większości kraju będzie pochmurnie. Słupki rtęci będą się wahały od 0 do 7 stopni Celsjusza. "Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, na południowym wschodzie początkowo do 70 km/h. W górach porywy do 80 km/h" - podało IMGW.

mst/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie